Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Czyż Chrystus jest podzielony?

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Żaden region w diecezji nie jest tak bogaty we wspólnoty chrześcijańskie, jak Sądecczyzna. Przemawia za tym burzliwa nieraz historia, w której sąsiadowali obok siebie katolicy, Łemkowie, prawosławni i ewangelicy. Znakiem tej mozaiki są też liczne, zachowane, dzięki mądrym decyzjom biskupów tarnowskich i staraniu katolików, cerkwie, z których aż trzy wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pokojowe współistnienie cechuje do dziś tak wspólnoty, jak i poszczególnych ludzi. – Katolicy szanują święta według kalendarza wschodniego, a grekokatolicy i prawosławni święta katolików, nie podejmując wtedy prac domowych – mówią mieszkańcy Kwiatonia. W Wysowej, ale nie tylko, obchodzi się „polski” i „ruski” Nowy Rok, a w szkołach, gdzie uczą się dzieci katolików i prawosławnych, odbywają się opłatki i wspólne kolędowania. Dobre sąsiedztwo widać też w organizowanych przedsięwzięciach kulturalnych, z których największym jest Festiwal Kultury Chrześcijańskiej odbywający się w Krynicy. – To wydarzenie przede wszystkim kulturalne, w którym uczestniczą goście z innych Kościołów – mówi ks. prał. Bogusław Skotarek, dziekan krynicki.

Najważniejszym wydarzeniem modlitewnym roku, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, jest wspólne nabożeństwo, odbywające się cyklicznie w różnych parafiach i wspólnotach. Hasłem tegorocznego spotkania w Krynicy są słowa „Czyż Chrystus jest podzielony?”. Ofiary zbierane podczas całego Tygodnia zostaną przeznaczone na pomoc chrześcijanom w ogarniętej wojną domową Syrii.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma