Nowy numer 49/2020 Archiwum

Śmierć jeździ szybciej

To nie nietrzeźwi kierowcy są najliczniejszą grupą sprawców wypadków drogowych.

Stowarzyszenie pomocy ofiarom wypadków i przemocy oraz fundacja Przejście napisała list do premiera. W piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska prezes fundacji Przejście Mirosław Banach oraz ks. Zbigniew Szostak, wiceprezes fundacji, zwracają uwagę, że obok walki z pijaństwem na drogach należy stanowczo przeciwdziałać zwykłemu łamaniu przepisów drogowych.

– W Polsce 84 % kierowców na terenach zabudowanych i 94 % na terenach niezabudowanych przekracza limity prędkości, co jest podstawową przyczyną wypadków śmiertelnych. Za ponad 85 % wszystkich wypadków odpowiadają nie pijani, ale trzeźwi kierowcy – piszą przedstawiciele fundacji. Ich zdaniem istnieje pilna potrzeba podnoszenia standardów bezpieczeństwa na polskich drogach, a całkowita likwidacja immunitetów chroniących osoby publiczne przed odpowiedzialnością za łamanie przepisów na polskich drogach byłoby dobrym sygnałem, że czas pobłażliwości się skończył.

Przedstawiciele fundacji podkreślają, że polskie państwo nie wypracowało żadnego systemu pomocy rodzinom ofiar.  – Udzielana pomoc jest okazjonalna, a większość osób pozostaje bez jakiejkolwiek pomocy – piszą Mirosław Banach i ks. Szostak. Konieczne jest wprowadzenie programu chroniącego rodziny ofiar i pomagającego im wychodzić z traumy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama