GN 48/2020 Archiwum

Młodzi i piękni 20-letni

25 stycznia w Starym Sączu spotkają się obecni członkowie KSM-u oraz ci, którzy ze stowarzyszeniem byli związani przed laty.

– Spotkanie rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. Następnie w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego odbędzie się część oficjalna oraz zabawa taneczna trwająca aż do utraty tchu – mówi Natalia Bania, prezes Zarządu KSM DT.

KSM DT było częścią składową Akcji Katolickiej, która w Polsce działała do II wojny światowej. Po 1945 roku stowarzyszenie funkcjonowało nieformalnie. Inicjatorem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. prałat Antoni Sołtysik, z Krakowa, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Idee podjęli bp Władysław Bobowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży i jej sekretarz ks. Zygmunt Bochenek z Brzeska.

W diecezji KSM powołany został 16 grudnia 1993 r. decyzją bp. Józefa Życińskiego. Pierwszym, choć krótko, asystentem diecezjalnym był ks. Stanisław Salaterski, który w dniu jubileuszu KSM-u przyjmie sakrę biskupią.

Obecnie do stowarzyszenia należy ok. 2 tys. osób w wieku 16 – 30 lat, zrzeszonych w 136. oddziałach. Ich hasłem są słowa „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i ojczyźnie”. – Jednym z naszych filarów jest więc działanie i na tym się opieramy. Przez to też zbliżamy się do Boga – dodaje Natalia Bania.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama