Miejcie otwarte serce i odwagę

Bp Andrzej Jeż do biskupów nominatów i uczestników liturgii.

W tarnowskiej katedrze rozpoczęła się Msza św. połączona z udzieleniem święceń biskupich ks. prał. Janowi Piotrowskiemu i ks. prał. Stanisławowi Salaterskiemu. Eucharystii przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi homilię. Głównym konsekratorem będzie bp Andrzej Jeż, a towarzyszyć mu będą abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz bp senior Władysław Bobowski, który niegdyś był ojcem duchownym biskupów nominatów podczas ich studiów w Wyższym Seminarium Duchownym.

W uroczystości uczestniczą biskupi z kraju i zagranicy. Wśród hierarchów jest: abp Wiktor Skworc z Katowic, abp Stanisław Budzik z Lublina, abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, abp Henryk Nowacki, nuncjusz apostolski w krajach skandynawskich, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP, bp Marian Buczek z Charkowa na Ukrainie, bp Paisjusz, biskup prawosławny gorlicko-sądecki, bp Andrej Imrich ze Słowacji oraz bp Daniel Mizonzo z Kongo – Brazzaville. W katedrze są rodziny biskupów nominatów, kapłani, siostry zakonne, alumni WSD w Tarnowie, przedstawiciele władz rządowych, parlamentarnych i samorządowych, instytucji publicznych, wierni świeccy.

Wszystkich na początku powitał bp Andrzej Jeż. – Tarnowska katedra po raz kolejny w swojej historii staje się miejscem i świadkiem święceń biskupich. Jako pierwszy w tej świątyni był konsekrowany na biskupa bł. Jakub Strzemię, którego konsekracja miała miejsce 28 stycznia 1392 roku. Tutaj rozpoczęła się jego pasterska służba Kościołowi w Haliczu i Lwowie. Niemal dokładnie 622 lata od tamtego wydarzenia gromadzimy się w tym historycznym miejscu, aby uczestniczyć w liturgii święceń biskupich dwóch nowych biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej: Jana Piotrowskiego i Stanisława Salaterskiego. Tarnowska katedra staje się początkiem biskupiej drogi jedenastego i dwunastego w historii diecezji biskupa pomocniczego – mówił hierarcha.

Pasterz diecezji podziękował szczególnie za obecność mamie bp. Stanisława Salaterskiego, Marii. Na koniec zwrócił się do samych nominatów. – Zgromadzony tutaj Kościół otacza was żarliwą modlitwą, byście wpatrzeni w naszego Pana Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, naśladowali Go w miłości i w oddaniu siebie do końca. Prosimy Boga Ojca, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym, za wstawiennictwem Bożej Rodzicielki oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej, byście przyjmując świętą konsekrację, którą umożliwia papieska nominacja, mogli z otwartym sercem i odwagą „w miłości przepowiadać Ewangelię” i „głosić radość wiary”. Całe nasze zgromadzenie liturgiczne zapraszam do modlitwy, a księdza kardynała metropolitę proszę o jej przewodniczenie, abyśmy umocnieni łaską Bożą i nakarmieni chlebem eucharystycznym wytrwale budowali mistyczne ciało Chrystusa, wspólnotę żywego Kościoła – powiedział bp Jeż.

« 1 »