Nowy numer 48/2020 Archiwum

Na 100 proc. serca

„1 proc. Twojego podatku to 100 proc. serca” – takie hasło od wielu lat towarzyszy kampanii Caritas Diecezji Tarnowskiej, która prosi o 1 proc. podatku.

Na ulotkach i plakatach promujących akcję jest zdjęcie jednej z podopiecznych Caritas – Joasi z Ropy k. Gorlic, która jest po czterech wylewach. Jej i tysiącom innych chorych można pomóc przekazując 1 proc. podatku dla tarnowskiej Caritas. Rok temu organizacja dostała od podatników prawie 1 mln zł.

„Nawet jeżeli jeden procent to kilka złotych, warto je przekazać. Najczęściej dostajemy właśnie takie wpłaty. Dzięki tym pieniądzom będziemy nadal mogli wspierać chorych w naszych placówkach oraz osoby indywidualne, którym pomagamy kupić drogie leki, protezy, aparaty słuchowe czy wózki. Chorzy liczą też na dofinansowanie rehabilitacji. Pomagamy też częściowo sfinansować kosztowne operacje chorych dzieci” - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Uzyskane z 1 proc. fundusze zostaną przeznaczone na opiekę nad chorymi w Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej i działalność tamtejszego Domu Pomocy Społecznej oraz doposażenie bazy rehabilitacyjnej w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Jeszcze większego dofinansowania będzie teraz potrzebował Dom dla Bezdomnych Mężczyzn. Na pomoc liczą też podopieczni świetlic profilaktyczno-opiekuńczych LUMEN oraz Stacji Opieki Caritas. Pieniądze pomogą również w prowadzeniu Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie oraz Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Grybowie.

Sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym   Sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym
Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać: nr KRS Caritas (0000211791) oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 proc. należnego podatku).
Joanna Sadowska /GN
Aż 98,82 proc. zebranych pieniędzy trafia do potrzebujących. Reszta, czyli zaledwie 1,18 proc. to wydatki na obsługę całej działalności.

Sam sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać: nr KRS Caritas (0000211791) oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 proc. należnego podatku).

Z Caritas można też zbierać pieniądze dla osób chorych z rodziny czy znajomych. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego trzeba wpisać imię i nazwisko osoby chorej lub niepełnosprawnej oraz nazwę parafii. W tej sprawie należy skontaktować się z Caritas. W kościołach dostępne są już ulotki akcji 1 proc. dla Caritas. Na kilku stronach organizacja informuje zwłaszcza o tym jak pomaga starszym i obłożnie chorym.

Informacje związane z procedurą przekazania 1 proc. podatku są też na stronie www.tarnow.caritas.pl Pomocą może służyć darmowy program do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej i możliwością wybrania szczegółowego celu. Link do pobrania programu znajduje się na stronie www Caritas oraz stronach instytucji diecezjalnych i parafii naszej diecezji.

Mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama