Nowy numer 48/2020 Archiwum

Od Stanisława do Karola

Powstało 13 filmów o polskich świętych przygotowanych przez "Promyczek" i TVP Kraków.

„Aureola - od Stanisława do Karola” to cykl programów telewizyjnych dla dzieci, które przedstawiają życie świętych. Tej pierwszej w historii polskiej kinematografii realizacji 13 filmów podjęło się Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” z Nowego Sącza w koprodukcji z Telewizją  Kraków. Mali widzowie będą mogli poznać życie m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Maksymiliana, bł. Karoliny Kózkówny, św. Kingi, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Jana Pawła II. Odcinek o papieżu ma zostać wyemitowany jako pierwszy, 27 kwietnia, w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II. Filmy będą też dostępne na płytach DVD.

- Inspiracją do powstania filmów było historyczne wydarzenie w Starym Sączu, gdzie w 1999 roku Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę na starosądeckich błoniach. Papież mówił w Starym Sączu, by trzecie tysiąclecie było erą ludzi świętych. Dużo o świętych myślałem. W 2008 roku kupiłem licencję filmów o świętych dla dzieci od TV RAI . Było tam zaprezentowanych 60 świętych, ale nie było żadnego Polaka. Wtedy zacząłem marzyć o filmach o polskich świętych - mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Promyczek.

Zdjęcia do filmów były robione w studiu S 3 TVP Kraków. W widowiskach wziął udział aktor Tadeusz Chudecki, który zagra zakonnika Nikodema. Towarzyszą mu lalki Piotruś i Karolinka oraz papuga. - Żywoty świętych to fantastyczne materiały na robienie filmów, bajek i audycji - mówi aktor. Przygotowania do powstania filmów trwały prawie rok. Autorką scenariuszy i dialogów jest Justyna Holm, muzykę napisał Darek Janus, całość reżyserował Józef Mika. Zdjęcia w scenografii Marii i Andrzeja Albinów realizował Jacek Fabrowicz. Plan filmowy odwiedzili m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż i biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.