Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem

Spotkanie z papieżem Franciszkiem, rozmowy w kongregacjach, modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II i w bazylikach większych Rzymu – tak będzie przebiegała wizyta ad limina Apostolorum.

Z Ojcem świętym spotkają się biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Wiesław Lechowicz, bp Jan Piotrowski i bp Stanisław Salaterski. Dla biskupów z Tarnowa będzie to okazja, by podziękować papieżowi za dwóch nowych biskupów pomocniczych.

Ostatnim razem wizyta biskupów polskich ad limina miała miejsce jesienią 2005 roku, w pierwszym roku pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Obecna przypada w pierwszym roku pontyfikatu papieża Franciszka. Wizytę ad limina apostolorum w Rzymie polscy biskupi złożą w dniach 1-8 lutego.

Będzie ona okazją dla biskupów z Polski, by przybyć wspólnie do Watykanu i spotkać się z papieżem. To także pielgrzymka do grobów Apostołów oraz spotkanie ze  współpracownikami Ojca Świętego, którzy urzędują w Rzymie i pomagają mu w zarządzaniu Kościołem powszechnym. Biskupi przybywają do Watykanu, by otrzymać nowe inspiracje i wskazówki, a także przedstawić sytuację w diecezjach.

Biskupi odwiedzą m.in.: Kongregację Nauki Wiary, Kongregację Edukacji Katolickiej, Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregację ds. Duchowieństwa, Kongregację ds. Biskupów oraz Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bp Andrzej Jeż i bp Jan Piotrowski odwiedzą ponadto Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów. Bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedzi Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Imigrantów i Podróżujących, zaś bp Stanisław Salaterski spotka się z Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Bp Andrzej Jeż przedstawił już Ojcu Świętemu i poszczególnym dykasteriom watykańskim pisemne sprawozdanie dotyczące diecezji tarnowskiej. W diecezji mamy ponad 1 mln 111 tys. katolików,  451 parafii i 10 rektoratów. Liczba księży to 1547, w tym ponad 200 pracujących poza granicami diecezji – w różnych krajach Europy i świata oraz na misjach. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie kształci się natomiast ponad dwustu alumnów.

Podczas wizyty księża biskupi będą także celebrować wspólne Msze św. w czterech większych bazylikach rzymskich: św. Piotra – przy ołtarzu bł. Jana Pawła II, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami.

„Z pewnością najbardziej kluczowym momentem wizyty będą osobiste spotkania polskich biskupów z papieżem Franciszkiem. Przewidziano dwa takie spotkania w czasie obecnej wizyty ad limina. Wyraźnie dostrzegalne jest, jak Ojciec Święty odnowił sposób głoszenia Ewangelii w dzisiejszym świecie, wzbudzając na nowo zapał misyjny, wielki entuzjazm i odwagę” – mówi ks. Ryszard Nowak, Rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Mówi ks Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama