- Te tablice to wyraz pamięci wspólnoty parafialnej o tych dwóch duszpasterzach, którzy tak bardzo pięknie wpisali się w historię tej parafii – mówi ks. Kazimierz Markowicz, proboszcz parafii pw. MB Niepokalanej. Pierwszym kapłanem, któremu polecono troskę o wiernych, był w tej wspólnocie ks. Gerard Bratek. - Komuna deptała mu po piętach mocno, był szykanowany. Zginął w wypadku samochodowym w bardzo młodym wieku, kiedy jechał na spotkania jubileuszowe swojego rocznika – opowiada ks. Markowicz. Na miejsce ks. Bratka przysłany został ks. Zenon Rogoziewicz, by organizować życie parafialne. Samą budowę kościoła prowadził wikariusz ks. Stanisław Jemioło. - W opinii ludzi właśnie ks. Jemioło uważany jest za budowniczego kościoła, a ks. prał. Rogoziewicz za organizatora życia parafialnego – dodaje ks. Kazimierz Markowicz.
Ks. Zenon Rogoziewicz urodził się 19 listopada 1932 roku w Ropczycach. Po ukończeniu Szkoły Średniej wstąpił do WSD w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Pękali 24 czerwca 1956 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach Rzezawa i Nowy Sącz – św. Małgorzaty. W latach 1966 – 1980 był rektorem kościoła i wikariuszem eksponowanym, a po utworzeniu parafii w 1980 roku pierwszym proboszczem parafii pw. MB Niepokalanej w Nowym Sączu. Sprawował też obowiązki kapelana sióstr niepokalanek w Nowym Sączu, wizytatora sióstr michalitek i sióstr prezentek w diecezji tarnowskiej oraz kapelana Domu Pomocy Społecznej przy ul. Emilii Plater w Nowym Sączu. Należał także do Komitetu Organizacyjnego do spraw Koronacji Obrazu Matki Bożej w Czarnym Potoku. Zmarł 1 lutego 2011 roku.
Ks. Stanisław Jemioło urodził się 30 października 1951 roku w Okocimiu. W 1969 roku złożył egzamin dojrzałości w Brzesku, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 1 czerwca 1975 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz pracował w parafiach: Mielec-Rzochów, Okulice i Nowy Sącz – Matki Bożej Niepokalanej. W latach 1994-1995 pełnił urząd proboszcza parafii Piwniczna-Kosarzyska. Od roku 1996 pracował duszpastersko w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Zmarł 9 sierpnia 2009 roku.
Grzegorz Brożek /GN
Grzegorz Brożek /GN
«
‹
1
›
»