Metropolita krakowski przedstawił papieżowi Kościół w Polsce południowej.
Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w ramach wizyty polskich biskupów ad limina przedstawił ojcu świętemu Franciszkowi charakterystyki diecezji wchodzących m.in. w skład metropolii krakowskiej. - Nasze diecezje stanowią żywy Kościół. Tytułem przykładu podam, że archidiecezja krakowska liczy około tysiąca dwustu kapłanów diecezjalnych i około tysiąca kapłanów zakonnych. Diecezja tarnowska ma tysiąc trzystu kapłanów diecezjalnych - powiedział kardynał.
Metropolita podkreślił, że Kościół w Polsce cieszy się licznymi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. W samej diecezji tarnowskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym przygotowuje się do sakramentu kapłaństwa ponad 200 młodych ludzi. Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że powołań jest jednak mniej. - Ale mamy liczny zastęp księży młodych, dobrze uformowanych i wykształconych. Ich współpraca z biskupami układa się dobrze - mówił. Darem dla innych Kościołów lokalnych są księża fidei donum, czyli misjonarze, oraz kapłani pracujący w wielu krajach Europy. W samej diecezji tarnowskiej ponad 200 księży pracuje duszpastersko w różnych krajach świata.
- Wielką nadzieją Kościoła w Polsce są także ruchy i stowarzyszenia wiernych świeckich. Zdajemy sobie sprawę, że dysponują oni wielkim, jeszcze niewykorzystanym potencjałem ewangelizacyjnym. Nasze parafie przypominają niekiedy „śpiącego olbrzyma”, którego trzeba obudzić, aby radość Ewangelii docierała do wszystkich obojętnych, żyjących poza Kościołem – mówił metropolita krakowski. W diecezji tarnowskiej, na ponad milion mieszkańców, a większość stanowią katolicy, ponad 200 tysięcy osób jest zaangażowanych w działalność różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich. Co piąty więc diecezjanin jest włączony w ewangelizacyjną misję Kościoła.
Kard. Dziwisz stwierdził, że priorytetem duszpasterstwa jest rodzina. - Przeżywa ona pewien kryzys, a jego oznaką jest znacząca liczba rozwodów i mała liczba przychodzących na świat dzieci. Znakiem nadziei jest zmniejszona radykalnie liczba aborcji w porównaniu z okresem, gdy uchwalone w systemie komunistycznym prawo było niezwykle liberalne. Wielkie emocje i ostre dyskusje budzi sprawa zapłodnienia in vitro oraz ideologia gender. Naszym priorytetem jest także młodzież. Generalnie system katechezy w naszych diecezjach funkcjonuje dobrze. Z katechezą docieramy do dzieci i młodzieży w szkołach. Natomiast braki obserwujemy w ich praktykach religijnych - zwrócił uwagę metropolita. Warto tu przypomnieć, że bp Jeż złożył w odpowiednich kongregacjach sprawozdanie z życia Kościoła tarnowskiego, którego cechą jest żywa religijność wiernych świeckich. Od wielu lat jej wskaźnikiem jest najwyższa w Polsce liczba dominicantes i comunicantes, czyli uczestników niedzielnych i świątecznych Mszy św. oraz przystępujących do Komunii św.