Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dwa sakramenty

W dniu 14 lutego rozpoczęła się wizyta biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Republice Konga, gdzie od ponad 40 lat obecni są tarnowscy misjonarze. 15 lutego Biskup złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu, którym w tym kraju jest Polak, abp Jan Pawłowski.

W niedzielę 16 lutego odbyła się wielka uroczystość w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Piotrowski. Parafia ta od 1976 roku prowadzona jest przez misjonarzy tarnowskich. Podczas Eucharystii, która trwała 2 godziny i 45 minut bp Andrzej udzielił sakramentu Chrztu 43 dzieciom szkolnym w wieku od 10 do 16 lat (w tym kilkunastu dzieciom ze szkoły wybudowanej  w miejscowej parafii przez kolędników misyjnych). W czasie tej samej Eucharystii do I Komunii Świętej przystąpiło 67 dzieci. W kazaniu wygłoszonym w języku francuskim kaznodzieja z Polski zwrócił uwagę na bogactwo Afrykańczyków, jakim są rodziny. Zachęcał do pielęgnowania tego bogactwa, a gdy trzeba, walki o nie.

Pod koniec Eucharystii biskup tarnowski Andrzej odznaczył ks. Bogdana Piotrowskiego godnością kanonika gremialnego kapituły bocheńskiej. Nominacja, ogłoszona w obecności  Nuncjusza Apostolskiego, została przyjęta wielkim aplauzem ze strony wiernych, którzy uczestniczyli w Mszy św.

Ksiądz Bogdan głosi Ewangelię w Republice Konga dwudziesty czwarty rok. Swą pracę misyjną zaczynał na południu Konga w diecezji Kinkala. Ewangelizował w Mindouli, Loulombo i Missafou. Od 16 lat jest proboszczem w Brazzaville. Tutaj ochrzcił około 3 tysiące dzieci i dorosłych, pobłogosławił wiele małżeństw oraz zrealizował kilkanaście projektów kolędniczych, w tym budowę szkoły.

Dwa sakramenty   ks. Krzysztof Czermak Dwa sakramenty   ks. Krzysztof Czermak Dwa sakramenty   ks. Krzysztof Czermak

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama