Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tarnów dla Ukrainy

Coraz więcej inicjatyw samorządowych, kościelnych i obywatelskich z myślą o wschodnim sąsiedzie.

Zasady pomocy ustalono podczas spotkania koordynacyjnego, które odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa. - Miasto jest gotowe na przyjęcie rannych do miejscowych szpitali, wyraziły na to zgody dyrekcje zarówno miejskiego Szpitala im. Szczeklika oraz wojewódzkiego im. Św. Łukasza. Może się to stać w każdej chwili - mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka-Narożański.

Chęć pomocy potrzebującym zgłosiło wiele instytucji, poza Urzędem Miasta i szpitalami, także m.in. Stowarzyszenie Dzieci Tarnowa, Caritas Diecezji Tarnowskiej, PCK, Stowarzyszenie Integracji Europejskiej, a nawet jedna z kancelarii adwokackich. - Odzew jest znakomity, organizujemy się, przed nami pracowity czas. Każdy, kto zechce pomóc, jest mile widziany, każda para rąk się przyda - mówi inicjatorka, radna PO Małgorzata Mękal.

- Jestem w kontakcie z Domem Polskim w Kijowie, ci ludzie naprawdę potrzebują pomocy. Ze względu na obiektywne trudności z przetransportowaniem jakichkolwiek darów na Ukrainę zdecydowaliśmy się na razie na zbiórkę pieniężną - dodaje jeden z inicjatorów akcji Jacek Litwin. Zbiórkę pieniędzy koordynuje Stowarzyszenie Dzieci Tarnowa. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Diecezji Tarnowskiej (nr konta: 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 PKO BP I O/Tarnów, z dopiskiem: UKRAINA). Pieniądze będą także zbierane do puszek podczas zbiórki ulicznej, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 24 lutego, na Placu Sobieskiego, między godziną 12.00 a 16.00, w piątek, 28 lutego, pod Domem Handlowym Świt, a także w sobotę, 1 marca, przed centrum handlowym Gemini Park Tarnów.

Dodajmy, że zebrane pieniądze posłużą także na sfinansowanie leczenia rannych z Ukrainy. Tarnowski PCK zorganizuje zbiórkę krwi dla rannych. Odbędzie się ona także w sobotę, 1 marca, przed Gemini Park Tarnów.

Osoby lub instytucje zainteresowane udzieleniem dodatkowej pomocy, niezależnie od prowadzonej akcji, proszone są również o kontakt z Tarnowskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Św. Anny 5, tel. 14 3070131 - w godzinach od 8.00 do 16.00, w dni powszednie), koordynowanym przez Fundację Hetmana Tarnowskiego w Tarnowie.

Komunikat o udzielanej pomocy zostanie przekazany także podczas niedzielnych Mszy świętych w tarnowskich parafiach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama