Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nagroda ks. prof. Kumora

Po raz drugi uhonorowano autora i książkę o Sądecczyźnie.

W Nowym Sączu odbyła się gala, podczas której podsumowano wyniki tegorocznego konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Fundacja Sądecka, którą mam przyjemność kierować od pół roku, po raz drugi zorganizowała konkurs literacki im. ks. prof. Bolesława Kumora. Intencją konkursu jest wyróżnienie oraz promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami. Laureatami tegorocznej nagrody zostali: Danuta Sułkowska w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” oraz Antoni Kroh w kategorii „Sądecki Autor” - mówi Monika Fikiel-Szkarłat, dyrektor Biura Fundacji Sądeckiej.

Pisarka Danuta Sułkowska została uhonorowana za książkę „Za klauzurą. Starosądecki klasztor klarysek od założenia do współczesności”. Jest to praca popularnonaukowa opowiadająca o historii klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu oraz o współczesnym życiu wspólnoty zakonnej. Dzieje klariańskiego konwentu, autorka przedstawia na tle historii miasta i ziemi sądeckiej. Rzecz o losach klasztoru na przestrzeni wieków jest zatem również opowieścią o ostatnich ośmiu wiekach Starego Sącza i Sądecczyzny.

Antoni Kroh jest etnografem, pisarzem, tłumaczem prozy czeskiej i słowackiej od lat związanym z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. - To humanista o ogromnej wiedzy, szczególnie interesujący się społecznymi i kulturowymi dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, wnikliwie analizujący rzeczywistość, umiejący z dystansem , a równocześnie ciepłem spojrzeć na ludzi i zdarzenia - mówił w laudacji Antoni Malczak Dyrektor MCK Sokół. Nagrodę laureatowi wręczyli poseł Arkadiusz Mularczyk i bp Tadeusz Pieronek.

Fundacja Sądecka już po raz drugi zdecydowała się uhonorować i promować twórców piszących o Sądecczyźnie. Patron konkursu ks. prof. Bolesław Kumor urodził się i został pochowany w Niskowej, koło Nowego Sącza. Był autorem około 700 publikacji, w tym 36 książek opisujących Ziemię Sądecką. - Profesor Kumor był tytanem pracy. Stworzył szkołę historyczną, mógłbym to tak nazwać, na Papieskiej Akademii Teologicznej. Był wybitnym człowiekiem, gwiazdą nauki polskiej. Warto wskazywać tę postać i fundować nagrody jego imienia bo to jest dobry kierunek dla młodzieży i jej kształcenia - powiedział bp Pieronek.

Okładka książki Danuty Sułkowskiej   Okładka książki Danuty Sułkowskiej
Archiwum Fundacji Sądeckiej

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy