Nowy numer 2/2021 Archiwum

Karpacki Wyścig Kurierów

To już pewne. Jeden z największych w Europie szosowych wyścigów kolarskich dla młodzieżowców zakończy się w Tarnowie.

Udział w nim wezmą kolarze z czterech kontynentów, a na starcie stanie 40 drużyn, czyli w sumie nawet 200 zawodników.

– W tym roku to wydarzenie wyjątkowe – wyścig czwórek. Zawodnicy z czterech kontynentów przejadą przez cztery kraje. Do udziału zgłosiło się 40 drużyn, a to wszystko w 684. rocznicę lokacji miasta. Super, że Tarnów będzie gospodarzem najważniejszej części tej kolarskie imprezy, czyli finału – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka-Narożański.

Wyścig zostanie rozegrany pomiędzy 29 kwietnia a 4 maja na terenie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wystartuje z Veszprem na Węgrzech. Następnie zawodnicy przejadą przez Słowację, Czechy, aby na końcu dotrzeć do Polski.

– Pierwszy Wyścig Kurierów wystartował w roku 1975 z Tarnowa i od początku był poświęcony pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Rozgrywany był na terenie Polski i Czechosłowacji, a później również Węgier. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich i słowackich oraz z innych krajów europejskich. Do tej tradycji nawiązujemy i chcemy ją kontynuować – mówi dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik.

Wyścig został reaktywowany w 2009 roku. W tym roku jego specjalnym patronem będzie postać legendarnego kuriera Jana Karskiego, którego rok zgodnie z uchwałą Sejmu RP obchodzimy.

Zawody będą objęte honorowymi patronatami przez Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Polscy sponsorzy, to Totalizator Sportowy, Tauron PE, PGNiG oraz GAZ-System, a słowaccy Tipos (loteria) i Janom (energia odnawialna).

Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim tzw. „nadzieje olimpijskie”, czyli zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych grup zawodowych i klubów sportowych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama