Nowy numer 25/2018 Archiwum

Specjaliści w szkole

8 marca odbyły się w Tarnowie doroczne, obowiązkowe warsztaty dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. - To stały element doskonalenia zawodowego - wyjaśnia ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

- Tegoroczne warsztaty poświęcamy możliwościom wykorzystania sztuki w nauczaniu katechezy. Dziś posługując się m.in. katechizmem i sztuką „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły, chcemy w praktyce pokazać, jak sięgać po dzieło sztuki i wykorzystać je w wyjaśnianiu treści religijnej, w tym wypadku nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny. Zależy nam, by dać katechetom narzędzie, metodę, która pomoże im w szkole - mówi ks. dr hab. Jacek Siewiora.

Czy ważna jest sztuka w edukacji? - Chodzi o zaangażowanie emocji w pedagogice. Często zapominamy, że człowiek to także emocje i w pewnych obszarach one są bardzo istotne. Młodzi ludzie tak właśnie mają, że emocje, oczywiście pozytywne, pomagają w intelektualnej percepcji treści - dodaje. Warsztaty wiosenne są jedną z wielu form formacji i kształcenia katechetów świeckich.

- W Adwencie mają dni skupienia, w październiku obowiązkowy udział w pielgrzymce katechetów, nauczycieli i wychowawców. Obowiązkowe są także doroczne rekolekcje. Poza tym warsztaty, które dziś realizujemy - tłumaczy ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii. W całej diecezji mamy 300 katechetów świeckich. 15 marca odbędą się warsztaty dla katechetów z Sądecczyzny.

  Grzegorz Brożek /GN

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma