8 marca odbyły się w Tarnowie doroczne, obowiązkowe warsztaty dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. - To stały element doskonalenia zawodowego - wyjaśnia ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.
- Tegoroczne warsztaty poświęcamy możliwościom wykorzystania sztuki w nauczaniu katechezy. Dziś posługując się m.in. katechizmem i sztuką „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły, chcemy w praktyce pokazać, jak sięgać po dzieło sztuki i wykorzystać je w wyjaśnianiu treści religijnej, w tym wypadku nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny. Zależy nam, by dać katechetom narzędzie, metodę, która pomoże im w szkole - mówi ks. dr hab. Jacek Siewiora.
Czy ważna jest sztuka w edukacji? - Chodzi o zaangażowanie emocji w pedagogice. Często zapominamy, że człowiek to także emocje i w pewnych obszarach one są bardzo istotne. Młodzi ludzie tak właśnie mają, że emocje, oczywiście pozytywne, pomagają w intelektualnej percepcji treści - dodaje. Warsztaty wiosenne są jedną z wielu form formacji i kształcenia katechetów świeckich.
- W Adwencie mają dni skupienia, w październiku obowiązkowy udział w pielgrzymce katechetów, nauczycieli i wychowawców. Obowiązkowe są także doroczne rekolekcje. Poza tym warsztaty, które dziś realizujemy - tłumaczy ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii. W całej diecezji mamy 300 katechetów świeckich. 15 marca odbędą się warsztaty dla katechetów z Sądecczyzny.