Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ewangelia w obrazach

Ósmy rok jest tak samo. Grają według tego samego scenariusza, a skład zespołu niewiele się zmienia. Sceniczne misterium z Gołkowic ciągle budzi żywe i silne emocje.

WNowym Sączu 8 marca, zaś 9 marca w Żeleźnikowej odbyły się pierwsze tegoroczne przedstawienia misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które przygotowuje od lat amatorski zespół teatralny z Gołkowic. – Bardzo dawno temu zaczynaliśmy od jasełek. Jednak na zaproszenie sercanów pojechaliśmy do Stadnik i po obejrzeniu misterium zdecydowaliśmy, że to jest to, co też chcemy robić – mówi Małgorzata Niemiec, reżyser misterium. Kanwą scenariusza ks. Jana Strzałki jest Ewangelia wg św. Jana. – Misterium trwa półtorej godziny i liczy 11 scen. – Od spotkania rady starszych, po ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Na końcu jest zaś scena w Wieczerniku – opowiada Małgorzata Niemiec. Grają już 8. rok, ale ciągle misterium budzi w aktorach silne emocje. – Dla nas samych każdorazowy spektakl jest jak małe rekolekcje – mówią.

Co więcej, podobnie traktują to widzowie. – Spektakl jest formą dzielenia się wiarą przez naszych aktorów. Oni przekazując treści wiary, dotykają ludzkich serc. Nieraz widziałem, jak widzowie byli silnie wzruszeni – dodaje Grzegorz Gorzowski z gołkowickiej rady parafialnej. Dla parafii macierzystej misterium do też duża wartość. – Teatr jest formą wewnątrzparafialnej współpracy. On też integruje naszą wspólnotę. Służy wreszcie sprawie, jaką jest budowa naszej parafialnej świątyni – mówi Irena Adamek, od 3 lat biorąca udział w misteriach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama