Nowy numer 24/2018 Archiwum

Geografia biedy

Aż cztery gminy leżące na terenie diecezji tarnowskiej należą do najbiedniejszych w Polsce.

Według danych Ministerstwa Finansów z 2013 roku najmniejsze przychody podatkowe na jednego mieszkańca przypadają w gminie Łukowica i wynoszą niecałe 350 zł. - Ale to nie jedyny samorząd z Małopolski o tak niskich wpływach podatkowych. Wśród 10 najbiedniejszych gmin w kraju aż pięć jest z Małopolski. Oprócz Łukowicy, lidera tego zestawienia, na trzecim miejscu jest Radgoszcz (348,07 zł na osobę), na czwartym Ropa (349,44 zł), na piątym Czarny Dunajec (360,64 zł), na siódmym Lipnica Wielka (365,99 zł), a na dziewiątym Szerzyny (395,12 zł) - czytamy w depeszy PAP.

Średni dochód na jednego mieszkańca wynosi 1359 zł. Najbogatsze gminy w Polsce to Kleszczów (woj. łódzkie), gdzie dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą ponad 33,5 tys. zł, Krynica Morska (21,3 tys. zł na mieszkańca), Nowe Warpno w woj. zachodniopomorskim (12,7 tys. zł), Polkowice na Dolnym Śląsku (7,7 tys. zł) i Mielnik na Podlasiu (5,5 tys. zł). Bogactwo niektórym gminom zapewniają wpływy z podatków odprowadzane przez wielkie zakłady przemysłowe, kopalnie, elektrownie. Gminy nadmorskie otrzymują pieniądze za wynajem gruntów nadmorskich. - Tutaj nie powstanie żaden przemysł, żadna kopalnia, żadna produkcja. Teren Beskidu Wyspowego jest tak pofałdowany, że tutaj nawet rolnictwa nie ma jak rozwinąć. My tutaj w Łukowicy na każdą złotówkę musimy ciężko zapracować - powiedziała „Sądeczaninowi” wójt gminy Łukowica Czesława Rzadkosz.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma