Nowy numer 19/2022 Archiwum

Problemy są równie wielkie

Konstytucją Polskiej Wsi nazywane są Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie podpisane przez protestujących rolników z komunistami w 1981 roku.

W uroczystościach w Tuchowie wziął udział zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz i były działacz opozycji komunistycznej, a dziś doradca Prezydenta RP Henryk Wujec. Oprócz wspomnienia podpisania porozumień rolniczych obchodzono również 25. rocznicę powołania Komitetów Obywatelskich.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w bazylice w Tuchowie, której przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Po Eucharystii uczestnicy spotkania i zaproszeni goście spotkali się w sali św. Klemensa Hofbauera. W czasie konferencji minister Młotkiewicz przeczytał list od Bronisława Komorowskiego, zaś Henryk Wujec przypomniał historię powstania Komitetów Obywatelskich.

W spotkaniu wzięli udział sygnatariusze Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich: Katarzyna Bielańska, Bolesław Banaszkiewicz, Jana Antoł oraz Władysław Żabiński. – 33 lata temu rolnicy upomnieli się o swoje prawa, o możliwość stanowienia o własnym losie. Chodziło nam o chłopską ziemię, o nienaruszalność jej własności, o prawo do jej dziedziczenia. Także o prawa socjalne, np. do zasiłków chorobowych. Wreszcie także o zapewnienie przedszkoli i szkolnictwa dla wiejskich dzieci i swobodę wyznawania naszej wiary. Porozumienia było ważnym krokiem, do załatwienia tych problemów. Niestety dziś polski rolnik stoi przed jeszcze większymi wyzwaniami, które stanowią o jego być, albo nie być – mówi Władysław Żabiński.

Problemy są równie wielkie   Krzysztof Jasiński Problemy są równie wielkie   Krzysztof Jasiński

 

 

 

 

 

 

Problemy są równie wielkie   Krzysztof Jasiński Problemy są równie wielkie   Krzysztof Jasiński

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama