Nowy numer 47/2020 Archiwum

Buty papieża przejdź do galerii

W salach pod ołtarzem papieskim, w których w czasie kanonizacji św. Kingi w 1999 roku była zakrystia dla kardynałów i biskupów, zebrano wyjątkowe eksponaty.

- To, co tu eksponujemy jest bezpośrednio związane z papieżem Janem Pawłem II. Najcenniejsze są przedmioty, których używał. Mamy takich naprawdę bardzo wiele. Inne tylko przeszły przez jego ręce, i zostały podarowane innym osobom. Jednak wartość mają także te eksponaty, które znalazły się tu jako pamiątka wizyty papieskiej w Starym Sączu - objaśnia ks. dr Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.

Do ciekawszych eksponatów należą sutanna, a także wiśniowe mokasyny, których papież używał przed 1999 rokiem. Również zobaczymy tu sprzęt sportowy, którego używał Jan Paweł II do wędrówek po górach, uprawiania narciarstwa, a także do codziennej gimnastyki. Najcenniejszy eksponat to chyba biała piuska papieska, podpisana przez ojca świętego w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku.

Muzeum pamiątek Jana Pawła II można oglądać codziennie pod papieskim ołtarzem w Starym Sączu. Zdecydowanie warto zobaczyć.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.