Nowy numer 48/2020 Archiwum

Podstawówka w Dobryninie

Głównym celem szkoły jest wszechstronne kształcenie i rozwój dzieci w duchu wartości i nauczania Jana Pawła II.

Szkoła podstawowa w Dobryninie otrzymała imię 18 maja 2005 roku. – Wówczas to staraniem ówczesnej dyrektor Stanisławy Harli oraz ks. Mieczysława Głowy, a także grona pedagogicznego, uczniów i rodziców, decyzją Rady Gminy w Przecławiu patronem szkoły został ogłoszony Jan Paweł II. Podczas uroczystej Mszy św. bp Władysław Bobowski dokonał poświęcenia sztandaru oraz pamiątkowej tablicy i sali patrona – informuje dyrektor Wiesław Jemioło.

Głównym celem szkoły – dodaje dyrektor – jest wszechstronne kształcenie i rozwój dzieci, dbanie o życzliwą atmosferę i wysoką kulturę życia codziennego, promowanie uniwersalnego systemu wartości,  wychowanie w duchu patriotyzmu i myśli Patrona. Nad tym procesem czuwa wykwalifikowana kadra pedagogów i pracowników. Wartości jakie przyświecają naszej pracy to: miłość, mądrość i szczęście. Szkoła realizuje te zadania poprzez systematyczną realizację Programu Wychowawczego oraz Planu Pracy Szkoły. Dokumenty te są przygotowywane na każdy rok szkolny (znajdują się na stronie internetowej szkoły spdobrynin.pl).

Owocem realizacji najważniejszych zadań z nich wynikających jest m.in. uroczyste przyjęcie w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II do grona społeczności szkolnej uczniów klasy pierwszej połączone z pasowaniem oraz ślubowaniem na sztandar szkoły. Uroczystość najczęściej podzielona jest na dwie części, pierwsza w szkole, druga w kościele parafialnym. Nowo przyjęci uczniowie i ich rodzice prowadzą modlitwę różańcową. – Cyklicznie obchodzimy Dzień Papieski. Przed Mszą św. o godzinie 11 w kościele parafialnym  uczniowie szkoły przedstawiają dla społeczności lokalnej akademię poświęconą pamięci Jana Pawła II. Jego historię i przesłanie poznaje się na lekcjach religii i lekcjach wychowawczych. Poza tym urządzane są wycieczki, pielgrzymki do miejsc związanych z Janem Pawłem II – wylicza dyrektor.

Z okazji kanonizacji w okresie Wielkiego Postu w każdy piątek uczniowie pod opieką ks. proboszcza Mieczysława Głowy przygotowują rozważania i prowadzą Drogę Krzyżową w kościele parafialnym. Rozważania prowadzone są w kontekście nauczania Jana Pawła II.

W celu przypomnienia postaci patrona, przede wszystkim jego nauczania, została przewidziana w każdej klasie lekcja o patronie szkoły, podczas zajęć z wychowawcą, lekcja języka polskiego oraz religii, także z udziałem zaproszonych gości. W przyszłości wyjazd do kina na pierwszy film dla dzieci o Papieżu pt. „Karol, który został świętym”. – Odbędzie się również wystawa prac plastycznych dzieci, wyjazd do Wadowic w dniu święta szkoły 18 maja 2014 roku. Duchowym przygotowaniem do kanonizacji będzie pisanie próśb i podziękowań przez dzieci oraz ich rodziców. 25 kwietnia 2014 roku w szkole, z udziałem wszystkich uczniów, odbędzie się uroczysta akademia połączona z prezentacją multimedialną podsumowująca podjęte działania – mówi Wiesław Jemioło.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.