Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zespół Szkół w Głowaczowej

W dniu nadania imienia sztandar szkoły pobłogosławił bp Wiesław Lechowicz.

Zespołowi Szkół w Głowaczowej nadano imię Jana Pawła II 4 września 2010 roku. W tym też dniu poświęcono sztandar ufundowany przez radę rodziców, uczniów, radę pedagogiczną, dyrektora szkoły, indywidualnych sponsorów oraz mieszkańców wsi. Sztandar poświęcony został przez bp. Wiesława Lechowicza. Przy okazji nadania imienia zostały zasadzone dwa dęby katyńskie w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”, poświęcone lokalnym bohaterom por. Stanisławowi Klisiowi oraz asp. policji Stanisławowi Kutrzubie zamordowanym przez NKWD w Charkowie i Twerze. Co roku przy obeliskach pomordowanych odbywają się apele i uroczystości patriotyczne.

W szkole podejmuje się szereg inicjatyw w związku z patronem. – Organizujemy konkursy wiedzy o patronie, konkursy recytatorskie, jak również konkursy pozaszkolne na etapie gminnym i powiatowym. W swoich zbiorach posiadamy cztery tomiki poezji, powstałe z wierszy nadesłanych na konkursy. Salę Patrona, w której znajduje się: popiersie Jana Pawła II, sztandar szkoły, biblioteczka oraz fotogramy upamiętniające pontyfikat papieża, aktualizujemy na bieżąco – informuje Ewa Baryłecka.

Szkoła bierze  udział w uroczystościach kościelnych ze sztandarem, uczestniczy  w Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w sympozjum Rodziny Szkół w Gródku nad Dunajcem oraz w zjeździe Rodziny Szkół na Jasnej Górze w Częstochowie. Delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach związanych z 12. rocznicą kanonizacji bł. Kingi i wizyty ojca świętego na Sądecczyźnie.

W szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu, dzieci aktywnie włączają się w akcje charytatywne: Akcja Kilo, Kolęda Misyjna, Jasełka, stroiki i kartki świąteczne dla seniorów naszej miejscowości. Chętnie niosą pomoc innym włączając się w zbiórkę nakrętek dla potrzebujących. Co roku uczniowie biorą udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”.

Szkoła włączyła się w zbiórkę pieniężną na Sztandar Rodziny Szkół. – Mamy wielu przyjaciół, którzy sponsorują nagrody książkowe dla dzieci biorących udział w konkursach organizowanych przez szkołę. Dzięki sponsorom, wyróżniający się uczniowie, otrzymali dodatkowe nagrody w postaci wyjazdu na Jasną Górę w dniu wejścia  Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Co roku odbywają się  akademie środowiskowe z okazji Dnia Patrona oraz Dnia Papieskiego, w które bardzo chętnie włącza się Ochotnicza Straż Pożarna. Wspólnie odbywa się modlitwa różańcowa organizowana przez wieś. Wszystkie nasze przedsięwzięcia  upamiętniamy w Kronice Papieskiej oraz na stronie internetowej naszej szkoły.

Z okazji zbliżającej się kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II cała społeczność szkolna wraz z rodzicami weźmie udział we Mszy św. w kaplicy w Głowaczowej, następnie odbędzie się akademia poświęcona ojcu świętemu. W planach są również szkolny konkurs recytatorski oraz koncert pt. „Śpiewamy z Ojcem Świętym i dla Ojca Świętego”. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego, rady rodziców i nauczycieli złożą wiązankę kwiatów w Sali Patrona przed popiersiem Jana Pawła II – dodaje Ewa Baryłecka.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.