Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Podstawówka w Zabrniu

Uczniowie i nauczyciele przygotowują akademie okolicznościowe z okazji urodzin Karola Wojtyły i Dnia Patrona.

Szkoła nosi imię Jana Pawła II od 16 października 2008 roku. Uczniowie tej placówki uczestniczą w konkursach plastycznych „Jan Paweł II w oczach dziecka” i literackich „Nasz Patron”. W budynku szkoły powstał kącik jej patrona. Inną pamiątką jest tablica z brązu umieszczona na froncie budynku. Tablica upamiętnia również nadanie imienia Jana Pawła II szkole w Zabrniu.

Najważniejsze wydarzenia związane z patronem są dokumentowane w formie wystawy zdjęć, prezentowanej na szkolnym korytarzu. Uczniowie co roku jadą na spotkania Szkół im. Jana Pawła II. Z zebranych pieniędzy udało się ufundować sztandar szkoły, z którym delegacja uczniów uczestniczy w różnych uroczystościach religijnych i świeckich. Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II cały budynek szkoły został specjalnie udekorowany. W tym dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w Mszy św. w kościele parafialnym. Ważnym elementem programu wychowawczego szkoły są wycieczki do miejsc związanych z Janem Pawłem II, więc do Wadowic, Krakowa, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowy. Obok szkoły został posadzony dąb z Wadowic, upamiętniający miejsce urodzin papieża Polaka. Uczniowie brali również udział w kolejnych edycjach konkursu „Bądź wielkim”. W szkole odbywają się cyklicznie lekcje o papieżu, opracowany został album o uroczystości nadania imienia placówce oraz albumy o podróżach papieskich. Uczniowie i nauczyciele przygotowują akademie okolicznościowe z okazji urodzin Karola Wojtyły i Dnia Patrona, wręczane są wówczas obrazki z Janem Pawłem II. Organizowane są wyjazdy do kina na filmy o papieżu „Karol – człowiek, który został papieżem”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, „Szukałem Was”. Corocznie przy opracowaniu planu wychowawczego szkoła kieruje się wartościami wyznawanymi i nauczanymi przez Jana Pawła II.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II zaplanowano wyjazd na projekcję filmu „Karol, który został świętym”, przeprowadzenie cyklu zajęć w kl. I-VI w oparciu o film, przeprowadzenie konkursu plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka” - zorganizowanie wystawy, konkurs literacki „Nasz Patron” - wydanie tomiku wierszy, naukę piosenek związanych z patronem, projekcje filmów o papieżu przypominających jego sylwetkę i nauczanie, dekorację budynku szkoły na dzień kanonizacji, udział całej społeczności szkolnej we Mszy św. w dniu kanonizacji w kościele parafialnym w Zabrniu, opracowanie, przygotowanie i przedstawienie po Eucharystii w dniu kanonizacji montażu słowno - muzycznego „W hołdzie Janowi Pawłowi II”.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.