Nowy numer 48/2020 Archiwum

Koniuszowa pamięta

9 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Koniuszowej obchodzono 74. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. W 2010 roku w katastrofie samolotu zginął generał Franciszek Gągor, który od września 2011 roku jest patronem szkoły podstawowej oraz gimnazjum w Koniuszowej.

Najpierw uczestnicy uroczystości rocznicowej obejrzeli krótki film poświęcony tej tematyce. W dalszej części akademii, przygotowanej pod opieką Beaty Kawik, uczniowie recytowali wiersze własnego autorstwa o patronie szkoły generale Franciszku Gągorze, wywodzącym się z Koniuszowej, zaznaczając, że to właśnie „w niewielkiej wiosce Koniuszowa historia pewna się zaczęła”. Dziękowali w ten sposób generałowi za zasługi dla ojczyzny i regionu, a także za postawę patriotyzmu godną naśladowania. Wyrazem pamięci było też złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi.

Na uroczystość zaproszono również  Marię Flis, córkę Adama Bogusława Flisa, oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu. M. Flis pokazała zdjęcia swojego ojca oraz opowiedziała o jego młodości, szkole, rodzicach. – Każdego roku staramy się zapraszać osoby, które przybliżają uczniom historię i dają świadectwo tamtych wydarzeń – mówi dyrektor szkoły Jarosław Gliński. – W tym roku udało się zaprosić panią Marię Flis z Nowego Sącza, której tato został zamordowany w Katyniu w wieku zaledwie 29 lat – dodaje.

Dzień później delegacja z Zespołu Szkół w Koniuszowej wzięła udział w uroczystościach w Nowym Sączu. Podczas spotkania Patrycja Janiszewska, uczennica gimnazjum z Koniuszowej recytowała wiersz córki generała Gągora. Katarzyna Gągor pozostawiła go przy trumnie ojca, wystawionej w IV 2010 roku, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Szkolna akademia pamięci ofiar Katynia i Smoleńska   Szkolna akademia pamięci ofiar Katynia i Smoleńska
arch. szkoły
Na spotkaniu obecna była M. Flis, córka oficera WP zamordowanego w Katyniu   Na spotkaniu obecna była M. Flis, córka oficera WP zamordowanego w Katyniu
arch. szkoły

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama