Nowy numer 49/2020 Archiwum

Obiekty zajaśnieją

Ponad pół miliona złotych wynosi dotacja z Podkarpackiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu dla ośmiu parafii diecezji tarnowskiej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwacje kościołów, polichromii, elewacji i ołtarzy. Dotacje wynoszą od siedmiu do dwustu tysięcy złotych. Dostaną je m.in. parafie w Jodłowej, Łękach Górnych, Machowej, Chorzelowie i Brzeźnicy.

Podkarpacki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu dofinansował w sumie dziesięć projektów. W większości dotyczą one kontynuacji prac w kościołach drewnianych. - Cenny kościół znajduje się w Jodłowej. Dzięki dotacji wynoszącej w sumie 240 tys. zł. kontynuowana będzie konserwacja drewnianej świątyni, a także remontowany będzie ołtarz św. Wojciecha. Znakomity kościół znajduje się także w Łękach Górnych. Świątynia pw. św. Bartłomieja to jeden z największych drewnianych kościołów w regionie. Są tam wartościowe ołtarze, obrazy, ławki. W Łękach Górnych przeprowadzona zostanie konserwacja ołtarza Matki Bożej. Będzie też remont otoczenia drewnianego kościoła, który obejmie restaurację ogrodzenia i pasa procesyjnego - mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Dzięki dotacjom w Machowej będzie konserwacja drewnianego kościoła, w Nagoszynie konserwacja elewacji i wieży, a w Brzeźnicy - polichromii. Ponadto, w Chorzelowie przeprowadzony zostanie remont elewacji, a w Czerminie prospektu organowego. Natomiast w Zgórsku zostanie przeprowadzona konserwacja nagrobka na cmentarzu parafialnym.

Pieniądze na remont zabytkowych obiektów sakralnych pochodzą w tym roku m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędów Marszałkowskich w Krakowie i Rzeszowie, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w Krakowie i Przemyślu. Dotychczas dotacje wyniosły ponad 4,5 mln zł. - W najbliższych dniach spodziewamy się rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie - dodaje ks. Drewniak.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama