GN 48/2020 Archiwum

Peregrynacja w Siedliskach

Obraz Jezusa Miłosiernego nawiedza kolejne parafie dekanatu bobowskiego.

To był wyjątkowy dzień peregrynacji. 27 IV, w święto Bożego Miłosierdzia i dzień kanonizacji Jana Pawła II, wielkiego orędownika kultu Bożego Miłosierdzia obraz wraz z relikwiami nawiedził Siedliska, parafię pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Bezpośrednim przygotowaniem parafii były rekolekcje prowadzone przez redemptorystę ojca Kazimierza Głaza oraz nowenna do Bożego Miłosierdzia odprawiana od Wielkiego Piątku.

Obraz wraz z relikwiami witał bp Jan Piotrowski, który przewodniczył też Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji.

Wraz z biskupem Eucharystię sprawowało 23 kapłanów, w tym rodacy, z ks. Karolem Dziubaczką, który okazji peregrynacji ofiarował parafii ornat z Jezusem Miłosiernym i Zmartwychwstałym, kapłani z dekanatu bobowskiego, oraz ci, którzy pracowali w parafii – kustosz obrazu ks. Kazimierz Dudzik i ks. prał. Józef Walaszek.

Na wspólnej modlitwie obecni byli mieszkańcy ze wsi Siedliska, Biesne i Sędziszowa, a także goście. Uroczystości uświetnił występ miejscowej orkiestry dętej.

Urocztościom przewodniczył bp Jan Piotrowski   Urocztościom przewodniczył bp Jan Piotrowski
Michał Niemaszyk / bobowa24.pl
W słowie Bożym ksiądz biskup zaznaczył, że to tylko w jednej jedynej parafii nawiedzenie odbywa się w samo święto Miłosierdzia Bożego i to jest szczególna i wyjątkowa łaska Boża. Dziękował też św. Janowi Pawłowi II za jego pełną apostolskiej odwagi wiarę, która „u początku pontyfikatu nakazała mu wykrzyczeć do świata wezwanie „Otwórzcie drzwi chrystusowi. Nie lękajcie się”. – Dziękujemy naszemu świętemu za ochronę życia. Sam Bóg, a nie kto inny od początku do końca jest panem życia. Nikt w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej – mówił bp Piotrowski.

W homilii dziękował też za umocnienie rodziny, za miłość do młodzieży i dzieci, za dar powołania i dar wsparcia dla osób życia konsekrowanego, za katechezę cierpienia i jego święte życie i wołanie o świętość.

Po Mszy św. trwało czuwanie modlitewne w ciszy, a następnie modliły się i adorowały obraz dzieci, młodzież gimnazjalna, młodzież starsza i dorośli. O północy odprawiona została Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, a kazanie wygłosił prowadzący całą uroczystość o. Stanisław Gruszka.

Przez cała noc odbywało się też czuwanie. – Parafianie przez swój liczny udział w czuwaniu i podczas całego dnia nawiedzenia dali dowód swojej wiary i ufności w Boże miłosierdzie – podkreśla ks. Władysław Skoczeń, proboszcz miejsca.

Peregrynacja w Siedliskach   Peregrynacja w Siedliskach
Michał Niemaszyk / bobowa24.pl
W ciągu dnia były też odprawiane Msze św. m.in. dla chorych, samotnych i starszych połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem lurdzkim. Podczas Godziny Miłosierdzia odczytano indywidualne prośby parafian do Jezusa Miłosiernego a na Mszy św. na pożegnanie obrazu zgromadziło się bardzo dużo osób. – Poświęciliśmy obrazy Jezusa Miłosiernego jako pamiątki nawiedzenia. Dokonaliśmy też aktu zawierzenia i uroczyście zaśpiewaliśmy „Te Deum” – dodaje ksiądz proboszcz. – Z głębi serca dziękujemy Bogu bogatemu w miłosierdzie za ten święty czas peregrynacji. Czas, w którym zdroje łask płynące z niezgłębionego miłosierdzia Bożego obficie rozlały się na naszą wspólnotę, na duszpasterzy, rodziny, chorych, cierpiących, samotnych. Mamy nadzieję, że Boża obecność wśród nas pozostanie na zawsze, a ofiarowane nam łaski zaowocują i zostaną pomnożone przez nasze czyny, słowa i modlitwę – mówi.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama