Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dobre wychowanie i sześciolatki w szkole

Tarnowskie Towarzystwo Naukowe zaprosiło na otwarte spotkanie dr. Tomasza Terlikowskiego.

Spotkanie odbyło się w auli WSD w Tarnowie. Tematem było zagadnienie „Dobre wychowanie a sześciolatkowie w szkole”. – W dobrym wychowaniu chodzi w skrócie o to, żeby naturalne skłonności człowieka, dobre, neutralne i złe tak ukształtować, aby służyły dobru. Wychowanie polega na przyzwyczajaniu młodego człowieka do cnót, a można to osiągnąć tylko i wyłącznie powtarzając pewne czynności, aby stały się nawykiem a nie przypadkiem. I to jest możliwe tylko we wspólnocie. Tam, gdzie jej nie ma, nie ma też i wzorców, ale nie ma też kontrolerów. Wspólnota nas kontroluje, nagradza i karze. Pierwszą wspólnotą jest rodzina, nie tylko rodzice, lecz i rodzeństwo. Potem najbliższe otoczenie: podwórko, dzielnica, grupa niekoniecznie rówieśnicza. Następnie szkoła i parafia. To są dwie wspólnoty, które wychowują. Ale tak naprawdę jest środowisko, które niejednokrotnie wychowuje jako pierwsze. To są media – mówi Tomasz Terlikowski.

Publicysta uważa, że obowiązek szkolny sześciolatków jest złym pomysłem. – Skraca się dzieciom czas na zabawę, na dojrzewanie do szkoły. Owszem są sześciolatki, które świetnie sobie w szkole poradzą, ale nie są to wszystkie dzieci. Od tego są rodzice, żeby decydowali, którym wieku dzieci pójdą do szkoły. Polskie szkoły są nieprzygotowane do przyjęcia sześciolatków. Moim zdaniem polskie szkoły nie są gotowe na następne reformy. Dałbym im z dziesięć lat spokoju, żeby mogły wypracować jak najlepsze metody wychowania – dodaje Terlikowski.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma