Nowy numer 13/2024 Archiwum

Deszcz nie odpuszcza

Silne opady deszczu nie wróżą spokoju w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Małopolskie

Na terenie powiatu nowosądeckiego potok Glinik spowodował podtopienia w centrum  Gródka n. Dunajcem, także dwa potoki w Roztoce-Brzezinach również spowodowały lokalne podtopienia. Sytuacja stabilizuje się w powiecie gorlickim.

– Wały potoku Libuszanka nie są w chwili obecnej zagrożone, lustro wody utrzymuje się ok. 3-3,5m poniżej korony wałów. Na pozostałych ciekach woda znacznie opadła. Uszkodzone zostały budowle siatkowo-kamienne, narzutowe i przejazdy w bród na potokach Stróżnianka, Brzanka, Łużnianka, Perkówka. Brak informacji o nowych zagrożeniach – informuje Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Na terenie powiatu tarnowskiego wysoki poziom wody utrzymuje się na rzece Biała, gm. Tarnów. Podobnie jest na rzece Dunajec na terenie gm. Zakliczyn, Wojnicz, Wierzchosławice, Żabno, Radłów, Wietrzychowice, tam również utrzymuje się wysoki poziom wody. Na dopływach sytuacja ustabilizowana. – Na potokach poziom wód utrzymuje się w korycie. Lokalne podtopienia dróg gminnych i powiatowych. Aktualnie wszystkie pompy na przepompowniach melioracyjnych są sprawne. Pompownie pracują trybem normalnym. Obserwuje się tendencję wzrostową wody na rzece Wisła i Dunajec – czytamy w komunikacie UW. W powiecie dąbrowskim występuje wzrost poziomu wody na Wiśle.

Zagrożenie powodziowe występuje w powiatach bocheńskim i brzeskim. Wody wystąpiły z koryt w gminie Łapanów, Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana, Brzesko i Gnojnik. Na rzekach Wiśle i Rabie następuje w dalszym ciągu wzrost poziomu wody, przekroczone są stany alarmowe na Stradomce. Na rzece Rabie cały czas stopniowo podnosi się stan wody, dopływy prowadzą bardzo duże ilości wód. Na rzece Stradomka w Łapanowie oraz w Grabiu sytuacja bez zmian – na odcinku ok. 50 mb ułożone worki z piaskiem, rękaw strażacki – podtopione są lokalnie pola uprawne, zabudowania. Na odcinkach obwałowanych woda weszła w międzywala lokalnie do wysokości 1/3 wysokości wału, za wyjątkiem rzeki Raby gdzie w Gawłowie na prawym wale woda podeszła do poziomu około 1,4 m od korony wału i wolno rośnie. Rzeka Raba w terenach nie obwałowanych rozlała na tereny przyległe. Lokalnie na zaniżeniach terenowych, uprawach duże rozlewiska wody opadowej. Pompownie w powiecie bocheńskim i w powiecie brzeskim pracują. Do chwili obecnej wydano 61 000 szt. worków.

Podkarpacie

Stany alarmowe są przekroczone na Wisłoce w Krajowicach, Pustkowie i Mielcu, stan ostrzegawczy w Łabuzie. Fala wezbraniowa znajduje się na wysokości Pustkowa. W powiecie dębickim w Zawierzbiu w dalszym ciągu były prowadzone prace polegające na umacnianiu wału workami z piaskiem i geowłókniną oraz podniesieniu jego korony przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych. Działania były prowadzone przez 80 strażaków z jednostek OSP z terenu gm. Żyraków i Czarna. Po zakończeniu działań na miejscu pozostały 2 zastępy w celu monitorowania miejsca.

W Kolonii Żyrakowskiej z powodu zamknięcia zasuwy w wale na rzece Wisłoka woda spływająca z okolicznych terenów nie ma możliwości spłynięcia do koryta rzeki i gromadzi się przed wałem stwarzając zagrożenie dla pobliskich gospodarstw, około 30 budynków mieszkalnych. Wodę przepompowuje się ponad koroną wału do rzeki Wisłoki. W powiecie mieleckim w miejscowości Boża Wola działania, prowadzone przez jeden zastęp PSP oraz 10 OSP, polegają na przygotowaniu terenu do sprawienia rękawów przeciwpowodziowych na zaniżonym odcinku wału przy Wisłoce.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy