GN 48/2020 Archiwum

Dbajcie o dobro wspólne

Ludzie samorządu lokalnego 27 maja obchodzili w Starym Sączu swoje święto.

Święto to przypada zawsze 27 maja, w rocznicę pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego w 1990 roku.

Przedstawiciele samorządów z Małopolski zgromadzili się najpierw na Mszy św. w klasztorze klarysek. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż. - Łączy nas ta sama troska o lepsze jutro naszych małych Ojczyzn, którym chcemy ofiarować naszą pracę, talenty, wysiłek podejmowanych inicjatyw i starań - mówił do zgromadzonych.

W homilii kaznodzieja przypomniał podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej, Dbajcie o dobro wspólne   Uczestników spotkania powitał ks. prał. Marek Tabor, proboszcz starosądeckiej parafii Grzegorz Brożek /GN które pomagają badać znaki czasu i ich interpretować w świetle Ewangelii. Biskup zaapelował też o jedność w społeczeństwie. - Paradoksem jest, że tak często używane w kontekście Europy i kraju słowo „zjednoczenie”, „wspólnota”, ma tak mierne przełożenie na praktykę życia. Nawet różniąc się między sobą światopoglądem, sposobem spostrzegania wielu spraw, można zachować godność szlachetnego człowieka i wzajemny szacunek wobec siebie - mówił.

- Wobec różnych zauważalnych negatywnych zjawisk trzeba nam nieustannie powtarzać, że bez oparcia o Dekalog, Dbajcie o dobro wspólne   Bez oparcia o Dekalog, Ewangelię i prawo naturalne nie da się stworzyć uczciwego społeczeństwa - mówił bp Andrzej Jeż Grzegorz Brożek /GN Ewangelię i prawo naturalne nie da się stworzyć uczciwego społeczeństwa myślącego kategoriami dobra wspólnego i szanującego nawzajem swoich członków - dodał bp Andrzej Jeż.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania przeszli do starosądeckiego Sokoła, gdzie odbył się panel dyskusyjny „Samorząd terytorialny na tle przemian w Polsce. Doświadczenia i wyzwania”. Wzięli w nim udział m.in. Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, senator JanuszSepioł. „Krzyż Małopolski”, odznaczenie za zasługi dla województwa małopolskiego Marszałem Marek Sowa wyróżnił w czasie spotkania posła Mariana Cyconia, byłego prezydenta Nowego Sącza i Dbajcie o dobro wspólne   Grzegorz Brożek /GN burmistrza Starego Sącza.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama