Nowy numer 48/2020 Archiwum

Burze z gradem

W regionie może być niespokojnie. Synoptycy przewidują duże opady deszczu, a lokalnie gradu.

Dla Małopolski zostało wydane ostrzeżenie przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych. – Prognozuje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą miejscami do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 75 km/h. Lokalnie opady gradu – informuje dyżurny synoptyk Szymon Pysz. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk ocenia się na 80 procent.

Na Podkarpaciu przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą miejscami do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 75 km/h. Lokalnie przewidywane są opady gradu. Biuro Prognoz ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk również na 80 procent. W województwie obowiązuje także ostrzeżenie przed wezbraniem wód w zlewni Wisły, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Zapowiedziami martwią się mieszkańcy trzech osiedli Nowego Sącza: Tłoków, Podmłynia i Wólki. Na wysokości Zakładu Uzdatniania Wody dla miasta Dunajec, po ostatnich wielkich opadach, podmył wał przeciwpowodziowy. Do wody osunęło się ponad 150 metrów wału. Obecnie trwają prace zabezpieczające. – Nawet nie chcę myśleć, co będzie dalej. Dlaczego te prace zabezpieczające posuwają się tak wolno? Za chwilę nie będzie czego ratować. Zagrożone są trzy osiedla Tłoki, Podmłynie i Wólki. Od dwunastu lat mieszkam w tym rejonie i naprawdę nic podobnego się tutaj nie działo, aż do tej pory. Jeśli nie daj Boże wał „puści” nasze domy będą pływać – powiedział portalowi sadeczanin.info jeden z mieszkańców osiedla Tłoki. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama