Nowy numer 24/2018 Archiwum

Bolesna lekcja historii

Uczniowie gimnazjum im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej udali się do Oświęcimia w celu zwiedzenia miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau.

Miejsce to jest symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach i przedstawicielach innych narodowości. Uczniowie mieli okazję zobaczyć nieludzkie warunki pobytu i pracy obozowych więźniów. Przeszli słynną bramę z umieszczonym nad nią napisem „Arbeit Macht Frei” („Praca czyni wolnym”). Przez tę bramę więźniowie wychodzili do obozu, gdzie zmuszano ich do niewolniczej pracy.

W programie zwiedzania znalazły się m.in.: budynek kuchni obozowej, komory gazowe, w których uśmiercano ludzi, ściana śmierci, gdzie więźniów zabijano strzałem w tył głowy, cela św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Można też było obejrzeć pamiątki po zmarłych więźniach, ich włosy i przedmioty codziennego użytku oraz przystanąć pod ścianą ze zdjęciami ofiar Oświęcimia. Niezwykłe wrażenie wywołał obraz pomieszczeń przeznaczonych do codziennego pobytu więźniów i ogrodzenie terenu podwójnym drutem kolczastym pod napięciem.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma