Nowy numer 25/2018 Archiwum

Szczawnickie anioły dobra

W kościele w Maniowach świętowano 20-lecie działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Szczawnicy.

Mszę św. koncelebrowali: ks. Tadeusz Dybeł, ks. Józef Włodarczyk, ks. Franciszek Bondek i ks. Henryk Homoncik. Oprawę muzyczną  przygotowała Ewa Zachwieja, kierownik  Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu filia w Szczawnicy. Posługę ministrancką  sprawowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej: Jakub Ratułowski, Wojciech Słowik i zaprzyjaźniony ze stowarzyszeniem Kacper Tokarczyk.             

Po Mszy św. wszyscy zaproszeni goście udali się na drugą częścią obchodów  do domu weselnego w Maniowach. – Kiedy po zmianach ustrojowych w 1989 roku dzieci niepełnosprawne intelektualnie zostały zauważone, nie było instytucji, która mogłaby wyjść im naprzeciw ze zorganizowaną pomocą. Ten trud podjęli rodzice, ich rodziny i  przyjaciele . Na swej drodze napotkali dużo  przeszkód, ale i wielu ludzi dobrej woli. Pierwsze lata działalności zawsze będą nam się kojarzyć z nazwiskami Ilony Baradziej Parnas z Rady Polek, Bronisława Bublika i jego rodziny z Krościenka, Michała Kochana ze Szczawnicy, Andrzeja Sekuradzkiego z Zakopanego, Czesławy Wójcik ze Szczawnicy. Obok i po nich było wielu, wielu innych dobrodziejów. Dzięki nim mamy obecnie cztery placówki dziennego pobytu dla ponad 100 osób niepełnosprawnych. Wierzymy też, ze uda nam się zrealizować ostatnie z wielkich marzeń – zbudować dom mieszkalny dla tych osób, które utraciły oparcie w rodzinie. To zadanie zamknie cykl towarzyszenia osobom upośledzonym od dzieciństwa po naturalny kres ich dni – mówi Janina Zachwieja, przewodnicząca Koła PSOUU w Szczawnicy.

Z okazji obchodów 20-lecia działalności Koła PSOUU Stowarzyszenie uhonorowało Aniołem Dobra osoby szczególnie zasłużone dla jego powstania i działalności. – W ten sposób chcieliśmy podziękować za wszelkie świadczone dobro, okazaną życzliwość, wsparcie i pomoc, które przyczyniły się do rozwoju placówek prowadzonych przez nasze Koło i pozwoliły na realizację misji stowarzyszenia – mówią. W gronie tym są: Aleksander Krystyna, Baradziej - Parnas Ilona, Bublik  Bronisław, Citak Józef, Gawęda Stanisław, Głuc Stanisław, Hamerski Jan, Kacwin Roman, Kochan Michał, Konopka Kazimierz, Krężel Roman i Anna, Kucharski Paweł, Niezgoda Grzegorz, Plewa Adolf, Podlewski Grzegorz, Maria Ludwika Wiercińska, Regulski Jerzy, Rusnak Maria, Sekuradzki Andrzej, Sienkiewicz Jan, Słowik Jan, Sokołowska Joanna, Szołtysek Stanisława, Wach Tadeusz, Węglarz Stanisław, Wójcik Czesława, Zachwieja Ewa, Zachwieja Michał, Krystyna Mrugalska, Joanna Janocha, Ziemiańczyk Anna, Żarnecki Krzysztof.

Od pracowników placówek Koła PSOUU w Szczawnicy Anioła Dobra otrzymała również Janina Zachwieja. – Anioł ten wyróżniał dwie dodatkowe postacie przytulające się do niego. Są one symbolem wszystkich potrzebujących przygarniętych przez nasze stowarzyszenie. Statuetkę tę  w imieniu wszystkich pracowników wręczyli kierownicy OREW, ŚDS  i WTZ – mówią.

Stowarzyszenie uhonorowało także pracowników placówek, którzy są związani z Kołem od co najmniej 15 lat. Są nimi: Górszczyk Andrzej, Lasyk Stanisława, Lichoń Teresa, Maciąga Andrzej, Majerczak Maria, Sadzikowska Emilia, Sajdak-Tokarczyk Wiesława, Szczepaniak Anna, Węglarz Jolanta, Węglarz Maria, Zachwieja Wanda, Zarotyńska Jolanta.

Z okazji jubileuszu przygotowano też plansze reprezentujące placówki prowadzone przez stowarzyszenie, przedstawiono prezentacje multimedialne przygotowane przez kierowników placówek. Grupa dzieci z OREW  w Ochotnicy zaprezentowała spektakl pt.„ Kożucha Kłamczucha”, a grupa „Szczawniczanie” w skład, której wchodzą uczestnicy WTZ i ŚDS „ Perła” w Szczawnicy zaśpiewała piosenki góralskie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma