Nowy numer 18/2024 Archiwum

Niezłomni w Szczawnicy

W intencji żołnierzy wyklętych zostanie odprawiona Msza św., a po niej odsłonięta i poświęcona tablica.

Instytut Pamięci Narodowej, parafialny oddział Akcji Katolickiej w Szczawnicy, przy współudziale Nadleśnictwa w Krościenku n. Dunajcem, Wspólnoty Leśno-Gruntowej, Pienińskiej Szkoły Zawodowej, Gimnazjum w Szczawnicy, grup rekonstrukcyjnych oraz osób prywatnych zapraszają na uroczystości upamiętniające żołnierzy niezłomnych poległych w szczawnickich lasach oraz tych wszystkich, którym te lasy dawały schronienie przez długie wojenne i powojenne lata.

Uroczystości odbędą się w niedzielę 22 czerwca. O godz. 12 w Krzemieninach zostanie odprawiona Msza św., a po niej odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca poległych i wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Kolejnym punktem spotkania jest odtworzenie wydarzeń sprzed 59 lat przez grupy rekonstrukcyjne. O godz. 14 przewidziano poczęstunek partyzancką grochówką. Dojazd w pobliże uroczystości pod Przysłop (około 5 km od miejsca uroczystości) będzie możliwy busem sprzed Urzędu Miasta od godz. 9.

Druga część uroczystości odbędzie się w Domu Parafialnym o godz. 16. Nastąpi otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci. Szczawnica 2014”. Marcin Kasprzycki (IPN) wygłosi referat „Historia Stanisława Perełki - od konspiracji ludowej do grupy przetrwania (1944 -1952)”.

Msza św. i poświęcenie tablicy pamiątkowej odbędzie się w miejscu, gdzie zginęli 10 lipca 1955 roku w obławie zorganizowanej przez UB i milicję dwaj żołnierze podziemia - Józef Walkosz, żołnierz kampanii wrześniowej, jeniec sowieckich obozów, pseud. „Buk”, i Stanisław Perełka, żołnierz Polskiej Armii Odwet, pseud. „Dębiński”. Józef Walkosz, Stanisław Perełka, Józef Oleksy i Stanisław Sajdak, represjonowani przez UB, ukrywali się w lesie pod Przehybą do 1955 roku. 10 lipca 1955 r. zostali zdradzeni i otoczeni przez wojsko i milicję. Na miejscu zginęli J. Walkosz i S. Perełka. Ich ciała zostały przewiezione do Nowego Sącza i nigdy nie oddano ich rodzinom. Z obławy zdołali uciec J. Oleksy i S. Sajdak, złapani później podczas spreparowanego przerzutu na Zachód, osądzeni w procesie i skazani na wieloletnie więzienie. Walczyli o wolną i niepodległą Polskę i nigdy nie zaakceptowali totalitarnego systemu władzy.

Program uroczystości został dofinansowany przez miasto i gminę Szczawnica. Patronat nad spotkaniem objął ks. Franciszek Bondek, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha BM w Szczawnicy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy