Nowy numer 48/2020 Archiwum

Obudzić potencjał 60-latków

Ponad 1000 głosów oddali tarnowianie w Budżecie Obywatelskim na utworzenie czterech Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej.

W zbiórkę podpisów zaangażowali się sami seniorzy, którzy jako wolontariusze zachęcali do głosowania na ulicach Tarnowa, placach, przed kościołami. W akcji pomógł też CenterMed, głosy były zbierane w przychodniach w Tarnowie. – Centra swoim zasięgiem mają obejmować całe miasto, tak by każdy senior miał po prostu blisko – mówi Mirosław Biedroń, ze stowarzyszenia Medycyna Polska. Powstaną one przy ul. Mościckiego (Centrum), ul. Długiej (Wschód), ul. Zbylitowskiej (Mościce), ul. Pułaskiego (Północ). Budżet miasta przeznaczy na ten cel 300 tys. zł.

Będą to być miejsca, gdzie codziennie będą mogli spotykać się seniorzy, napić się kawy, herbaty i w przyjaznej atmosferze dowiedzieć się więcej o zdrowiu, poćwiczyć i rozwinąć swoje zainteresowania. W każdym centrum organizowane będą różnorodne, darmowe formy aktywizacji - fitness, Nordic Walking, wykłady z zakresu profilaktyki zdrowia, zajęcia usprawniające z fizjoterapeutą, spotkania z „ciekawymi ludźmi”. Planowane są kursy komputerowe, nauka języka angielskiego.

Centra będą bezpiecznym miejscem spotkań seniorów, także z młodszymi pokoleniami. W ramach projektu przewidziane jest również wydawanie „Gazety dla seniora", prowadzenie strony internetowej oraz organizacja Dnia Seniora.

Centra będą współpracować z funkcjonującymi już w mieście Klubami Seniora, Uniwersytetami III Wieku i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, aby również wspólnie tworzyć nowatorskie projekty, przedsięwzięcia. – Wszystko po to, aby potencjał do aktywnego, pełnego życia tarnowscy seniorzy wykorzystywali nie tylko dla własnej korzyści, ale dla korzyści całej społeczności lokalnej – dodaje M. Biedroń.

Ponadto każde Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego, gdzie seniorzy będą mogli uzyskać informację z zakresu np.: w jakich projektach, warsztatach, kursach, imprezach czy wydarzeniach mogą wziąć udział starsi mieszkańcy Tarnowa.

Projekt to inicjatywa Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Stowarzyszenia „Senior na Czasie" oraz Stowarzyszenia „Medycyna Polska”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama