Nowy numer 2/2021 Archiwum

80 tysięcy pielgrzymów

W Tuchowie zakończył się wielki odpust.

Każdego dnia od 6.00 do 19.30 wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o poranku przybywający na Lipowe Wzgórze mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny czy wieczorem w nieszporach. Stałym punktem każdego dnia były także: koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec na dróżkach i Droga Krzyżowa. Dni odpustowe kończyły się specjalnymi koncertami w ramach „Wieczorów Maryjnych”, podczas których wystąpiły orkiestry strażackie, Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, Schola Dziecięca z Szynwałdu, Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, Orkiestra „Dives in Misericordia” z Tarnowa, zespół „Pokolenia” z Tuchowa.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzać  muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka, która została w tym roku poddana gruntownemu remontowi.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w diecezji tarnowskiej. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 roku przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama