Nowy numer 2/2021 Archiwum

150 lat bractwa

W Tarnowie rozpoczyna się wielki odpust szkaplerzny.

W jednym z najstarszych sanktuariów Matki Bożej Szkaplerznej w diecezji tarnowskiej, w kościele „na Burku”, rozpoczyna się 15 lipca wielki odpust maryjny, który potrwa do wtorku 22 lipca. Hasłem tegorocznego świętowania są słowa „Matka Zbawiciela i Królowa Szkaplerza”.

Obraz Matki Bożej znajduje się w drewnianym kościele „na Burku” od ponad 150 lat. Wcześniej czczono go w katedrze. – Kiedy katedra była przebudowywana, obraz przeniesiono właśnie tutaj. Od początku stał się obiektem kultu maryjnego i centrum prężnego rozwoju bractwa Szkaplerza św., które zostało tu reaktywowane w 1864 roku – mówi ks. Stanisław Morańda, kustosz sanktuarium. W tym roku mija 150. rocznica tego wydarzenia.

Ośrodkami kultu Matki Bożej Szkaplerznej są sanktuaria diecezjalne w Strzelcach Wielkich i w Dobrej k. Limanowej. Duchowość szkaplerzną szerzą również karmelici w Pilźnie oraz karmelitanki w Tarnowie. – Przed 16 lipca przeżywamy nowennę do Matki Bożej. W uroczystość odwiedza nas biskup i tłumy wiernych. Każdego dnia można przyjąć u nas szkaplerz. Szyjemy szkaplerze także na prośbę księży, którzy przekazują je później wiernym. Przez ponad 10 lat naszej obecności w diecezji rozdałyśmy ponad 10 tysięcy tych znaków maryjnej opieki – mówi m. Dorota, przełożona tarnowskiego Karmelu.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama