Nowy numer 3/2019 Archiwum

Papież przyjął rezygnację bp. Kalety

Rezygnację biskup złożył na mocy postanowienia kanonu 401. Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym "usilnie prosi się" biskupa, który z ważnej przyczyny nie może wypełniać urzędu, o przedłożenie rezygnacji.

Bp Janusz Kaleta pochodzi z diecezji tarnowskiej. Urodził się 11 października 1964 r. w Łazach koło Zawiercia, ale jego rodzinną parafią są Siedlce w gminie Korzenna. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku w Tarnowie. Przez cztery lata pracował w parafii Nowy Wiśnicz i jednocześnie studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie uzyskał licencjat kościelny. W 1993 roku rozpoczął studia w Innsbrucku, gdzie w 1997 r. doktoryzował się w zakresie bioetyki (rozprawa doktorska: „Rodzaje i metody argumentacji w sporze o badania prenatalne”). Po obronie pracy doktorskiej pracował duszpastersko w parafii pw. św. Mikołaja w Bochni, jednocześnie będąc asystentem na Międzywydziałowym Instytucie Bioetyki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1999 r. został administratorem apostolskim w Atyrau w Kazachstanie. Święcenia biskupie przyjął w Rzymie 23 listopada 2006 r. 5 lutego 2011 Benedykt XVI mianował go biskupem Karagandy, pozostawiając jednocześnie go na stanowisku administratora apostolskiego Atyrau.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy