Nowy Numer 29/2018 Archiwum

W świetle Taboru

W sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu trwa wielki tygodniowy odpust.

Od 3 sierpnia trwa w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu wielki odpust, który w tym roku przebiega pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Dodatkowymi motywami są tegoroczna kanonizacja Jana XXIII oraz Jana Pawła II, a także 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

Główna uroczystość odbyła się 6 sierpnia. Przed Eucharystią o godz. 11 wniesiono uroczyście do bazyliki św. Małgorzaty relikwie św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Patrzymy na odsłonięte oblicze Pana Jezusa. To jest powitanie i zaproszenie do spotkania z Jezusem, prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem, a zarazem z całą Trójcą Przenajświętszą – mówił bp Andrzej Jeż.

Pasterz od kilku lat rozważa podczas odpustu podstawowe prawdy wiary. W czasie tegorocznego odpustu skupił się na trzeciej z sześciu prawd: „Są trzy osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty”. Mówiąc o stwórczym działaniu Boga biskup odniósł się do współczesnych nurtów ekologicznych.

– Kierunki i ruchy ekologiczne zaniedbały człowieka, zaniedbały ekologię ducha. Oddzielając Boga od świata i człowieka, zaprzeczając dziełu stworzenia, wyjaławia się ludzkiego ducha i jego kulturę – podkreślał bp Jeż.

Rozważając prawdę o odkupieniu dokonanym przez Jezusa bp Jeż podkreślił, że grozi nam pokusa egoizmu. – Dzisiaj coraz częściej kierujemy się zasadą interesowności. Tak dzieje się już w domach, rodzinach. Wychowujemy pokolenia egoistów, którzy nie są chętni ofiarować siebie innym w małżeństwach, w służbie lokalnym społecznościom czy całemu narodowi. Dlatego z podziwem patrzę na tych, którzy kochają w sposób bezinteresowny swoich bliskich. To jest kierunek, który wyznacza nam osoba Jezusa Chrystusa – wskazywał kaznodzieja.

– Potrzebujemy odkrycia sakramentów świętych, w których działa Duch Święty. A nie zawsze potrafimy je docenić. Dla wielu egzorcyzmowana sól więcej znaczy niż Eucharystia, tak samo poświecenie pokarmów w Wielką Sobotę. Potrzebne jest odnowione spojrzenie na sakramenty, m.in. na sakrament małżeństwa, który chyba został zapoznany we współczesnym świecie. Potrzebujemy też modlitwy o rozeznanie przed podjęciem różnych działań – mówił bp Jeż.

Przez siedem dni na sądeckie wzgórze Tabor pielgrzymuje kilkadziesiąt tysięcy pątników z całej Sądecczyzny i Małopolski. Modlitewny program każdego dnia kończą koncerty ewangelizacyjne m.in. Promyczków, kleryckiego zespołu Bethesda i Chwalców Pana.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma