GN 32/2018 Archiwum

Logika obumierającego ziarna przejdź do galerii

Wojnickie świętowanie nadania kościołowi św. Wawrzyńca tytułu kolegiaty.

Wojnicka wspólnota świętowała uroczystość odpustową ku czci św. Wawrzyńca, podczas której bp Andrzej Jeż ogłosił kościół parafialny w Wojniczu kolegiatą i erygował przy niej Kapitułę Kolegiacką pw. św. Wawrzyńca.

– Bezinteresowna miłość, jakiej uczy św. Wawrzyniec, nadaje życiu sens, sprawia, że staje się ono owocne teraz i w wieczności. Wasz patron inspiruje nadal do naśladowania jego stylu życia, w którym wyraziła się ewangeliczna logika obumierającego dla Chrystusa pszenicznego ziarna. Św. Wawrzyniec jest patronem tej świątyni, przy której koncentrowało się życie religijne mieszkańców miasta i regionu. Jest to miejsce bardzo ważne na mapie diecezji, ale i Polski, zważywszy na jego dzieje. Ono promieniowało i nadal promieniuje wielką siłą – mówił w homilii bp Jeż.

Z ogłoszenia kolegiaty cieszy się burmistrz Wojnicza. – To zaszczyt dla całej wspólnoty parafialnej, miasta i gminy Wojnicz, bowiem po 200 latach ponownie miejscowy kościół zostaje podniesiony do godności kolegiaty. To świątynia-perełka, której piękno zostało odkryte po ostatniej renowacji. Mamy piękny kościół z bogatą historią, z której jesteśmy dumni – mówi Jacek Kurek.

Kościół św. Wawrzyńca jest bardzo ważny dla miejscowych parafian. – Mam tu swoje ulubione miejsce, w kaplicy, gdzie znajduje się ołtarz z obrazem mojej patronki, mamy Matki Bożej. Cieszę się, że nasz kościół został tak doceniony – mówi pani Anna.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma