Nowy numer 28/2018 Archiwum

Trąba zebrała żniwo

Nocna nawałnica zrywała dachy w regionie Starego Sącza i Ciężkowic.

W Starym Sączu uformowała się trąba powietrzna, która ok. godz. 1 w nocy z 13 na 14 sierpnia przeszła nad ul. Partyzantów, Węgierską i w rejonie papieskiego ołtarza. – Zerwanych zostało 10 dachów na budynkach. Wiele innych jest uszkodzonych. Drzew chyba kilkaset, nawet nie liczymy – mówi starszy brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Uszkodzona została trakcja kolejowa. W wyniku nawałnicy jedna osoba została ranna. Jest nią młoda kobieta, którą raniły odłamki pękającej szyby w budynku przy ul. Partyzantów. Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, na łamach portalu sądeczanin.info nocną nawałnicę określa jednym słowem: armagedon. – Nie pamiętam takich zniszczeń w naszym mieście - mówi. Paweł Motyka przypuszcza, że trąba powietrzna mogła zostać wywołana spotkaniem się dwóch burz nad Starym Sączem.

  PSP Nowy Sącz   PSP Nowy Sącz

 

 

 

 

 

 

– Strażacy, aby dojechać na miejsce interwencji musieli najpierw torować sobie drogę i usuwać z niej powalone drzewa. Uszkodzone budynki, z których zerwane zostały dachy zostały zabezpieczone folią, bo prognozy są takie, że może w ciągu dnia padać, zatem nie chcemy dopuścić do dalszych zniszczeń – dodaje Paweł Motyka. Gwałtowne opady deszczu i wiatr poczyniły też szkody w rejonie Nowego Sącza i na terenie gminy Korzenna, a także gminy Chełmiec. – W tamtym rejonie wiatr zrywał pojedyncze elementy poszycia budynków. W Korzennej uszkodzenia wywołane są głównie upadającymi na domy drzewami – dodaje brygadier Paweł Motyka. Wszędzie trwają działania porządkowe.

  PSP Nowy Sącz

W powiecie tarnowskim najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Ciężkowice. Jak podaje Radio Kraków w Zborowicach koło Ciężkowic trąba powietrzna zerwała co najmniej 5 dachów, a z wielu domów zwiała poszycia dachowe. Uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wszędzie trwają działania porządkowe, rwa także szacowanie szkód. W całej Małopolsce pozbawionych jest prądu ok. 20 tys. domów.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma