Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ślad Jakuba

Ścianę brzeskiej fary zdobi od niedawna piękna tablica. Ma nie tylko walor dekoracyjny.

W 2010 roku ogłoszono w Brzesku decyzję Stolicy Apostolskiej, która wyraziła zgodę na to, aby ogłosić św. Jakuba Starszego Apostoła patronem przed Bogiem miasta Brzeska. - To bardzo ważne wydarzenie pragnęliśmy upamiętnić na wieki przez wmurowanie pamiątkowej tablicy wykonanej z brązu, w ścianę kościoła jakubowego od strony zachodniej – mówi ks. prał. Józef Drabik, proboszcz parafii.

 

 

 

Tablica informująca o patronacie św. Jakuba nad Brzeskiem   Tablica informująca o patronacie św. Jakuba nad Brzeskiem Grzegorz Brożek /Foto Gosć

Projekt tablicy wykonał artysta plastyk Józef Stec z Nowego Sącza. Na tablicy wyraźnie widać fragment brzeskiego Rynku oraz kościoła jakubowego. Z lewej strony umieszczono postać św. Jakuba, z prawej zaś typowy kamień, jakim oznacza się szlaki do Santiago de Compostella. Napis informuje, ze św. Jakub jest patronem Brzeska przed Bogiem. Znajdziemy tam również dopisek, że ufundowano tablicę w 1200. rocznicę odnalezienia grobu św. Jakuba oraz w 800. rocznicę pielgrzymi św. Franciszka z Asyżu do Santiago. Odsłonił i poświecił tablicę biskup Stanisław Salaterski przed rozpoczęciem Diecezjalnego Świta Chleba i Brzeskich Dni Jakubowych.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma