Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Co to jest prawda?

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców zorganizowało spotkanie z okazji Tygodnia Wychowania.

Tarnowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców zaprosił nauczycieli na spotkanie z okazji IV Tygodnia Wychowania, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Prawda fundamentem wychowania”. Uczestnicy spotkania modlili się najpierw w tarnowskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, asystent kościelny KSW.

Po Mszy św. w auli Jana Pawła II ks. dr Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” wygłosił wykład „Prawda fundamentem wychowania”. – Temat ten jest o tyle ważny, że żyjemy w czasach, w których kwestionowana jest prawda jako wartość. Można powiedzieć, że trwa walka z wartością, jaką jest prawda. Świat przesuwa się w stronę skrajnego subiektywizmu, a wychowanie jest z definicji wprowadzaniem w obiektywny świat wartości, jest uczeniem wybierania. Jeśli nie istnieje prawda jako taka, a są jedynie prawdy subiektywne, to zagrożona jest idea samego wychowania – mówi ks. Jaklewicz.

Prelegent zwrócił uwagę, że w wychowaniu chodzi o prawdę jako fundament relacji. – I wychowanek, i wychowawca muszą być autentyczni. Druga sprawa to obrona samej idei wychowania jako prowadzenia do poznania prawdy. I trzeci element walki o prawdę to poszukiwanie pełnej odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek, do jakiego ideału człowieczeństwa chcemy prowadzić. Tę pełną prawdę głosi chrześcijaństwo, które mówi, że pełnię człowieczeństwa odnaleźć można tylko w Bogu, który jest źródłem i celem jego życia. Ta świadomość jest konieczna w wychowaniu. Chrześcijaństwo pokazuje pewną wizję prawdy o człowieku, bez niej wychowanie stałoby się błądzeniem bez celu – podkreślał gość spotkania.

  Danuta Ciszek, prezes oddziału KSW w Tarnowie
Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
  Spotkanie wychowawców
Ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma