Nowy numer 48/2020 Archiwum

Każde małżeństwo do uratowania

Już wkrótce w mieście zainauguruje działalność ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw.

W tarnowskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy małżeństw i rodzin oraz doradców życia rodzinnego z parafialnych poradni rodzinnych. – To zwyczajna jesienna sesja, ale w tym roku jej forma została poszerzona o spotkanie z krajowym duszpasterzem Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" i parą, która podzieli się swoim doświadczeniem wyjścia z kryzysu małżeńskiego – mówi ks. dr Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tarnowskiej kurii.

– Ideą duszpasterstwa trudnych małżeństw jest pomoc w sytuacji kryzysu. A kryzysy są różne. Czasem małżonkowie są jeszcze razem, ale nie ma już między nimi wewnętrznej więzi, czasem tylko jednej stronie zależy na małżeństwie, czasem przychodzą do nas pary, których małżeństwo na poziomie cywilnym już się rozpadło, weszli w nowe związki i mają w nich dzieci... Główną zasadą naszej działalności jest to, że każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania – mówi ks. Paweł Dubowik, krajowy duszpasterz "Sycharu".

Wspólnota powstała w 2003 roku w Warszawie. Obecnie istnieje ponad 30 ognisk "Sychar" w kraju i za granicą. – To inicjatywa oddolna, pojawiła się dzięki świeckim. My jedynie towarzyszymy małżonkom w drodze do uzdrowienia ich małżeństwa. Pomagamy im odkryć na nowo Jezusa Chrystusa, bo to On jest zwornikiem sakramentalnego małżeństwa. Mamy świadectwa, że udaje się uratować związki, które po ludzku na to nie miały szansy – tłumaczy ks. Dubowik.

Swoim doświadczeniem uczestnictwa w programie proponowanym przez "Sychar" podzieliła się z uczestnikami spotkania pani Maria. – Po przejściu programu mogę powiedzieć, że zaczęliśmy z mężem normalnie rozmawiać, mąż jest teraz dla mnie podporą we wszystkim. Nasze dzieci nie zamykają się już w pokojach, ale przychodzą do nas rozmawiać o wszystkim. Przypomniały się uczucia sprzed 19 lat – mówi pani Maria.

Ognisko "Sychar" rozpocznie działalność 22 listopada. O godz. 15 w kościele bł. Karoliny Kózki w Tarnowie będzie Msza św. i oficjalne otwarcie. Potem wszyscy są zaproszeni do sali katechetycznej. – Przyjadą "sycharki" z całej Polski, będzie nasz krajowy duszpasterz ks. Paweł. Na razie spotkania planujemy raz w miesiącu, w każdy drugi piątek po wieczornej Mszy św. Więcej informacji o naszym ognisku będzie można znaleźć na stronie wspólnoty – dodaje pani Maria.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama