Nowy numer 48/2020 Archiwum

Peregrynacja w Szczepanowie przejdź do galerii

Ostatnia parafia dekanatu czuwała przy obrazie Miłosiernego.

Zakończyła się peregrynacja w dekanacie szczepanowskim. Ostatnią wspólnotą, którą nawiedził obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, była parafia św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie.

Parafia od ponad roku przygotowywała się do nawiedzenia. Przedstawiciele wspólnoty pielgrzymowali rok temu do sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie odbyła się diecezjalna pielgrzymka przed peregrynacją. Wierni uczestniczyli też w powitaniu obrazu na starosądeckich błoniach 14 września 2013 roku.

Nawiedzenie wpisało się w kalendarz obchodów 1000. rocznicy chrześcijaństwa na szczepanowskiej ziemi. – Przeżywaliśmy misje święte, a bezpośrednio przed nawiedzeniem ich renowacje. Duchowym przygotowaniem była też siedmiotygodniowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. W każdy czwartek wierni przez dwie godziny adorowali Najświętszy Sakrament. Odprawialiśmy nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia połączone z nowenną do św. Stanisława – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

W parafii od kilkudziesięciu lat rozwijał się kult Bożego Miłosierdzia. Obecnie w ołtarzu Serca Pana Jezusa jest umieszczony obraz „Jezu, ufam Tobie” namalowany przed Adolfa Hyłę, twórcę łagiewnickiego wizerunku. Były jednak czasy, gdy nie mógł być wystawiony do publicznej czci, wówczas wisiał m.in. w kruchcie obok zakrystii. Obraz powrócił jednak na swoje miejsce i dziś odbiera cześć.

W szczepanowskim sanktuarium codziennie odmawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia. Celebruje się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz nowennę przed Świętem Miłosierdzia.

Tłumnie zebrani wierni witali obraz Pana Jezusa i relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem bp. Władysława Bobowskiego i szczepanowskiego rodaka bp. Jana Styrnę. Obecni byli księża z dekanatu i pochodzący z parafii Szczepanów, jak również z innych stron diecezji. Wielu księży, w tym kapłani wywodzący się z parafii i pracujący w niej, celebrowało Mszę św. o godz. 22.00 pod przewodnictwem bp. Jana Styrny. Czuwanie przy obrazie trwało od 19 do 20 września. Ze Szczepanowa wizerunek został przewieziony do Zaborowa, pierwszej parafii dekanatu radłowskiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama