Nowy numer 49/2020 Archiwum

Mocne KSM potrzebne

Rada Krajowa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wspominała bł. Karolinę.

21 września Rada Krajowa KSM zakończyła obrady z udziałem abp. Wiktora Skworca, bp. Henryka Tomasika, w których uczestniczyli przedstawiciele 25 diecezji. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej.

Obrady rozpoczął abp Skworc, zwracając uwagę, że misją KSM jest m.in. „nie tyle zajmować się biedą materialną, a biedą duchową współczesnej młodzieży”. Młodzi obradowali nad obchodami 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, patronki stowarzyszenia, angażowaniu się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Bp Tomasik zaznaczył, że „ŚDM są szansą dla młodego Kościoła w Polsce”. Podkreślił również rolę KSM w przygotowaniach. – Mocne KSM jest potrzebne Polsce, ze szczególnym naciskiem na formację przez działanie -- mówił. Młodzi z KSM zasilają szeregi komitetów ŚDM w wielu diecezjach.

KSM-owicze podsumowali tegoroczne debaty walentynkowe oraz ogólnopolski „Rajd dla życia”, funkcjonowanie młodzieżowego biura pielgrzymkowego „Pielgrzymuj.pl”, zaplanowali również obchody 25-lecia KSM w przyszłym roku oraz podsumowali działalność „Fundacji dla Młodzieży”. Omówione zostały przygotowania do rekolekcji księży (13–16 października), zarządów i kierownictw KSM.

– Dynamicznie zmieniająca się percepcja młodego człowieka zachęciła młodzież do opracowania nowych form przekazu informacji o KSM. Zaowocowało to przygotowaniem materiałów formacyjnych w postaci multimedialnej oraz powstaniem kanału tematycznego na YouTube, poświęconego formacji KSM – dodaje ks. Krzysztof Brachmański, asystent KSM Archidiecezji Katowickiej. Materiały można obejrzeć na kanale YouTube, wpisując „Prezydium KR KSM.”

Młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu przygotowywania i prowadzenia konferencji prasowych. Sens przeprowadzenia tego typu warsztatów tłumaczy Krzysztof Kumięga, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM, pochodzący z naszej diecezji. – W filozofii funkcjonowania każdej organizacji najważniejszym elementem jest komunikacja. Z ważnymi informacjami należy docierać na zewnątrz. Wszelkie formy, które ułatwiają komunikację, są bardzo ważne, zwłaszcza że wiedzę czerpiemy głównie z mediów. Podczas konferencji prasowej te same informacje trafiają do wszystkich zainteresowanych mediów. Również KSM organizuje takie konferencje, w związku z tym postanowiliśmy się podzielić swoim doświadczeniem na Radzie Krajowej – mówił.

– Macie zajmować się wszystkimi innymi, a nie sobą! Bierzcie odpowiedzialność za funkcje, które pełnicie w swoich oddziałach i zarządach – zaapelował ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.

Organizatorami Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama