Nowy numer 3/2021 Archiwum

Żeby nie ostygnąć

W tarnowskiej kurii powstał Wydział ds. Nowej Ewangelizacji.

Warsztaty, koncerty, kongresy, ewangelizacja parafii, miast i wsi, niestandardowe działania w mediach społecznościowych – to plany Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Ma on swoją siedzibę przy ul. Zbylitowskiej 5 na terenie parafii w Mościcach. Takiego Wydziału dotychczas w diecezji tarnowskiej nie było.

– Chcemy pomagać w parafiach naszej diecezji odnawiać czy współtworzyć wspólnoty ludzi, którzy kochają Jezusa i tą miłością chcą się dzielić z innymi – to jest istota ewangelizacji. A w jaki sposób zanieść ją współczesnemu człowiekowi to będzie właśnie nasze zadanie – mówi ks. Artur Ważny, dyrektor wydziału.

Znany rekolekcjonista i ceniony duszpasterz widzi dziś potrzebę odnowienia wiary. – Ubywa ludzi w kościołach, stygniemy w wierze. Nowa ewangelizacja to nowy zapał, nowe metody i nowa ekspresja. Trzeba docierać do tych, którzy są ochrzczeni, ale już ich nie ma w Kościele. Kto to ma robić? Ci, którzy są we wspólnocie Kościoła, ale czasem brakuje im ognia, narzędzi, pomysłu i odwagi. Nasze zadanie, to pomóc im w odkrywaniu tego, jak to można robić konkretnie – dodaje.

Pierwsze plany związane są z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. „Młodzi na progu” – to propozycja programu formacyjnego dla parafii diecezji tarnowskiej. Przedstawiciele kilku wspólnot już uczestniczyli w warsztatach, bo pilotażowy program przez rok był  realizowany w parafii w Tarnowie Mościcach. Organizatorzy skorzystali z doświadczeń diecezji gliwickiej i mówią, że program warto kontynuować.

– To udany pomysł współpracy księży i świeckich w prowadzeniu spotkań z młodzieżą, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Zazwyczaj w parafiach podobne spotkania prowadzą tylko kapłani. U nas świadkowie wiary, małżeństwa, członkowie ruchów spotykali się z młodzieżą, opowiadali o swoich doświadczeniach, dawali świadectwa. Spotkania zakończyły się rekolekcjami. Ok. 80 proc. młodych wyjechało na trzydniowe spotkanie modlitewne. Chcemy ten program upowszechnić w innych parafiach – mówi Marcin Lewandowski, asystent dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.

W planach wydziału są też kursy i warsztaty dla osób, które pomagałyby w parafiach w ewangelizacji oraz w animowaniu i tworzeniu nowych wspólnot. – Chcemy dotrzeć także do tych, którzy są w Kościele, by odnowili swoją wiarę i dzielili się nią. Czy nas boli to, że nasz sąsiad oddziela Chrystusa od Kościoła, że już nie praktykuje, co ja robię, żeby spotkał Chrystusa i rozpoznał Jego obecność we wspólnocie wiary? Warto sobie odpowiedzieć na takie pytania – podkreśla ks. Ważny.

Ponadto wydział chce zorganizować spotkanie osób zaangażowanych w ewangelizację w całej diecezji. Już w nowym roku planowana jest ogólnopolska sesja w hali sportowej w Mościcach poświęcona budowaniu jedności w różnorodności powołań i charyzmatów oraz diecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji. – Mamy też taką ideę, by modlić się za tych, którzy będą nam „dokuczać”, może nawet publicznie chcemy się tak modlić. Gdy ktoś będzie atakował Kościół to wciągniemy go na listę i ogłosimy, że będziemy się za niego modlić. Św. Paweł mówi, żeby nakarmić swego nieprzyjaciela, gdy jest głodny, dać mu też pić. Chcemy gasić pragnienie i karmić miłością tych, którzy boją się Kościoła, źle mu życzą – ponieważ często go nie znają lub źle go poznali. Zobaczymy jakie będą tego owoce – dodaje ks. Artur Ważny.

Obecność w mediach społecznościowych to także duże wyzwanie przed wydziałem ds. nowej ewangelizacji. – Jesteśmy w trakcie tworzenia strony internetowej naszego wydziału, myślimy także nad blogiem lub videoblogiem – dodaje Marcin Lewandowski. Najnowszym pomysłem będzie duchowa propozycja dla aktywnych ruchowo - „Biegaj dla sprawy” - szczegóły wkrótce.


Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Czasem będzie mobilny ze względu na działalność ewangelizacyjną. Wtedy można się kontaktować poprzez email lub telefonicznie. Wydział mieści się przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie Mościcach. Email new@diecezja.tarnow.pl oraz new1@diecezja.tarnow.pl Tel: 722 323 050 oraz 722 323 051

Posłuchaj ks. Artura Ważnego:

Ks. Artur Ważny

Posłuchaj Marcina Lewandowskiego:

Marcin Lewandowski

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama