Nowy numer 48/2020 Archiwum

Grupa Ukrzyżowania

26 września bp Stanisław Salaterski poświęcił na cmentarzu parafialnym w Luszowicach kaplicę pw. Podwyższenia Krzyża.

Wezwanie, które zostało nadane kaplicy, ma związek z umieszczonym w jej wnętrzu zespołem zabytkowych figur, tzw. Grupą Ukrzyżowania, przedstawiających ukrzyżowanego Jezusa oraz towarzyszące Mu postaci Matki Boskiej i św. Jana Apostoła. Znajdowały się one na wschodniej elewacji świątyni parafialnej w Luszowicach, a dokładnie na zewnętrznej ścianie Kaplicy Grobowej rodu Tarłów z 1678 roku. Na przełomie 2013/2014 zostały one poddane renowacji.

Ks. proboszcz Bogdan Kwiecień swoją radość i wdzięczność z faktu erygowania i poświęcenia kaplicy wyraził słowami: „Bardzo gorąco dziękuję Dobremu Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa za kaplicę Podwyższenia Krzyża na naszym cmentarzu, gdzie wzorem pierwszych wyznawców Chrystusa mogliśmy się spotkać na wspólnej liturgii. Ufamy, że w tej świątyni będziemy stawali się piękniejsi pięknem swoich czystych serc, pamięcią i modlitwą za tych, którzy odeszli do wieczności. Kaplica tak wyposażona powstała z potrzeby naszej wspólnoty parafialnej, żeby naszych zmarłych parafian jak najgodniej w nadziei życia wiecznego polecać Miłosiernemu Bogu. Funkcjonowanie kaplicy będzie służyło budowaniu wspólnoty tych, którzy gromadzą się nad trumną zmarłej osoby z różańcem w ręku. Kaplica na parafialnym cmentarzu została wzniesiona i wyposażona wspólnym wysiłkiem wiernych, powstała z wiary i ofiary wielu parafian. O tym, jak wielkie i potrzebne to dzieło, nie trzeba nikogo przekonywać. Wszystkim, którzy mieli jakikolwiek udział w tym dziele, serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać. Wielu parafian będzie miało prawo mówić, że to nasze dzieło, bo wybudowały go nasze ofiarne serca. Zaś tych ofiarodawców, którzy wcześniej odeszli do wieczności, szczególnie śp. Jana Gazdułę, zachowamy w swej modlitewnej pamięci i będziemy polecać Bożemu Miłosierdziu".

Kaplicę poświęcił bp Stanisław Salaterski   Kaplicę poświęcił bp Stanisław Salaterski
arch. parafii
W kaplicy cmentarnej znajduje się też księga kondolencyjna. Na wypinanych z księgi kartkach każdy będzie mógł, jeśli tylko zechce, napisać kondolencje pod adresem bliskich zmarłej osoby. Rodzina zabierze je do domu w specjalnej teczce wraz z kondolencjami od kapłanów z parafii

Kaplica została erygowana przez biskupa Andrzeja Jeża dekretem z 24 czerwca 2014 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama