Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rodzina to źródło

Parafia Nowe Rybie zorganizowała sympozjum o rodzinie, wpisując się w nurt modlitwy przed Synodem Biskupów.

Papież Franciszek zwrócił się z prośbą do Kościoła o modlitwę w intencji rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Dlatego też parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego, przy współpracy Urzędu Gminy Limanowa, wpisując się w nurt modlitwy, zorganizowała 27 i 28 września sympozjum społeczno-religijne pt. „Rodzina miejscem kształtowania wiary”. Tematyka wykładów podjęta w czasie sesji naukowej dotyczyła troski o rodzinę we współczesnym świecie.

Prelegentów i gości przywitał proboszcz ks. Kazimierz Basista zwracając uwagę na wartość rodziny we współczesnym świecie oraz odczytując tekst modlitwy w intencji Ojców Synodu. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Limanowa Pan Władysław Pazdan zwracając uwagę na problemy i trudności współczesnej rodziny oraz ukazując statystykę i demografię rodziny w gminie Limanowa.

Pierwszym prelegentem sympozjum był ks. dr Władysław Szewczyk, który wygłosił wykład pt. "Zaufanie dziecka do rodziców a prazaufanie religijne do Pana”, wskazując na wyjątkowe znaczenie, jakie ma wartość zaufania w rodzinie. Następnie ks. dr hab. Marek Kluz zwrócił uwagę na problemy dzieci i młodzieży w epoce komórki oraz komputera. Ks. dr Józef Młyński ukazał zaś rolę świadectwa i autorytetu jako czynników funkcjonowania rodziny. Zauważył, że współcześnie obserwuje się osłabienie autorytetu ojca i matki w rodzinie oraz upadek autorytetów w społeczeństwie. Prelegent wskazał, że autorytetu i świadectwa nie można otrzymać, rodzi się on wraz z postawą rodziców i daje poczucie szczęścia w rodzinie. Ostatnim punktem niniejszej sesji był dwugłos państwa Elżbiety i Antoniego Ziębów, którzy podzielili się osobistym doświadczeniem jak być dziadkiem i babcią w rodzinie.

Przemawia ks. dr Józef Młyński   Przemawia ks. dr Józef Młyński ug.limanowa.pl W kolejnym dniu podczas wszystkich Mszy św. kazania wygłosił ks. dr Władysław Szewczyk podkreślając potrzebę troski o rodzinę i pomocy rodzinie w sytuacji jej trudności i dramatów życiowych. Ponadto na sympozjum dzieci ze Szkoły Podstawowej rysowały portret swojej rodziny. Zwiedzanie galerii rysunków odbyło się po główniej Mszy św. Ostatnim punktem sympozjum był montaż słowno-muzyczny grupy aktorskiej z Mysłowic pt.  „Uczyń mnie drewnem” 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma