GN 32/2018 Archiwum

Czas oszczędzania

Październik to nie tylko miesiąc odmawiania Różańca. To także czas naśladowania Matki Bożej, oszczędnej w słowach, hojnej w uczynkach.

Na specjalnym spotkaniu Rycerzy Kolumba, które odbyło się niedawno w Tarnowie, w kościele bł. Karoliny, delegat stanowy poprosił braci rycerzy o modlitwę w intencji pokoju na świecie.

- Niech to będzie jeden dziesiątek Różańca, odmawiany codziennie. Październik to nie tylko miesiąc różańcowy, ale również miesiąc oszczędzania. Maryja była oszczędna w słowach, ale hojna w czynach. Stąd moja prośba, by Ją w tym naśladować - mówił delegat.

Interesujące jest to połączenie modlitwy i oszczędzania. Mniej gadać, więcej robić. Mniej robić, więcej się modlić.

Łatwo się zapomina, że pierwszymi środkami w ewangelizacji są środki ubogie, takie jak modlitwa, post, jałmużna, a nie wielkie akcje na stadionach czy w świecie wirtualnym. Te ostatnie są ważne i piękne, ale bez pierwszych są tylko akcjami.

Oszczędność może więc oznaczać to, co zwykle. Tak jak to jest z koniem - jaki jest, każdy widzi. Oszczędność może też wskazywać na inną sferę życia - duchową.

I w tej perspektywie oszczędzać paradoksalnie oznacza rozdawać, dzielić się tym, co się zaoszczędziło. Szczodrze, bo - jak uczy etymologia podstawowego tu słowa "szczędzić” - i takie znaczenie wiąże się z tym wyrazem. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma