GN 48/2020 Archiwum

Przyborów świętuje! przejdź do galerii

Istnieje co najmniej 650 lat, a od ćwierćwiecza ma swoją własną parafię.

Parafię pw. św. Jana Kantego erygował w 1989 roku abp Jerzy Ablewicz. Wspólnota wiernych należała wcześniej do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie. Zaczątkiem lokalnego życia religijnego była najpierw kaplica dojazdowa, która z czasem została rozbudowana.

Jubileusz 25-lecia parafii obchodzono w przeddzień odpustu ku czci patrona św. Jana Kantego. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Dziękuję wam za troskę, jaką otaczacie wasz kościół będący znakiem, że tworzycie parafialną rodzinę rodzin – mówił w homilii pasterz diecezji.

Mszę św. koncelebrowało wielu księży, w tym kapłani pochodzący z Przyborowa. Jak podkreśla obecny proboszcz ks. Zdzisław Oćwieja, życie parafialne toczyło się nie tylko na płaszczyźnie materialnej troski o kaplicę, a później o rozbudowywany kościół.

– W tym kościele w ciągu 25 lat zostało ochrzczonych 503 dzieci, pobłogosławiono 218 par małżeńskich, odprowadzono na cmentarz 372 osoby. W ciągu tych lat przybyło w parafii 130 osób. Rozdano około 1 mln 300 tys. Komunii św. Co miesięcznie sakrament chorych i Komunię św. przyjmowało około 30 osób. Dziękujemy za to święte miejsce, które powstało dzięki łasce Bożej i ofiarnej pracy wiernych – mówi duszpasterz.

Parafianie uczcili dwóch nieżyjących kapłanów wywodzących się ze wspólnoty w Przyborowie. Po Mszy św. zostały odsłonięte i pobłogosławione dwie tablice epitafijne przedstawiające ks. Karola Przyborowskiego i ks. Władysława Halika.

Pierwszy, ks. Karol Przyborowski był duszpasterzem Polaków na Wschodzie. Niedaleko Kołomyi na dzisiejszej Ukrainie założył dwie miejscowości Święty Józef i Święty Stanisław, gdzie osiedliło się wiele rodzin, m.in. około 40 z samego Przyborowa.

Ks. Władysław Halik był zakonnikiem – klaretynem. Pracował na misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. – Był animatorem adopcji na odległość, niestrudzonym apostołem i opiekunem ubogich. Chciał być pochowany wśród tych, których najbardziej ukochał – podkreśla ks. Oćwieja.

Obchody jubileuszowe to również wspomnienie 650. rocznicy lokacji Przyborowa. Z tej okazji 20 października Mszę św. dziękczynną sprawował będzie bp Jan Styrna, emerytowany biskup elbląski, pochodzący z tej miejscowości.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama