Nowy numer 48/2020 Archiwum

Proboszcz patronem

Społeczność miejscowej szkoły w Ołpinach na swojego patrona wybrała byłego proboszcza ks. Jana Ślęzaka.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Adam Kokoszka, delegat biskupa ordynariusza. W homilii ukazał dorobek życia oraz aktualność przesłania, jakie dla młodych ludzi niesie postać nowego patrona. W czasie Mszy św. poświęcono również nowy sztandar z wizerunkiem ks. Jana.

W trakcie dalszej uroczystości przygotowanej przez grono pedagogiczne szkoły i dyrektor Annę Gotfryd młodzież przedstawiła obrazy z życia patrona, akcentując szeroki wymiar jego posługi w Ołpinach i spuściznę, którą po sobie pozostawił. W trakcie przemówień nie zabrakło ciepłych i serdecznych słów wypowiedzianych z okazji uroczystości.

– Fenomen Księdza Jana wynika z niebywałego szacunku do drugiego człowieka. „Dla Was jestem proboszczem, z Wami jestem prostym człowiekiem” – powiadał. Umiał ze wszystkimi rozmawiać, każdego wysłuchać. Założone własne cele nie przysłaniały człowieka. Nie jest bowiem sztuką panować, sztuką jest umieć służyć – podkreślił radny Grzegorz Gotfryd.

Po zakończeniu części artystycznej odsłonięto także tablicę upamiętniającą patrona szkoły. W uroczystości udział wzięli m.in. księża profesorowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pochodzący z Ołpin.

Ks. Jan Ślęzak przez blisko 35 lat posługi w Ołpinach był motorem rozwoju gospodarczego tej miejscowości. Dzięki jego zaradności i zmysłowi organizacyjnemu wybudowano ośrodek zdrowia, dom kultury, szkołę, remizę, utworzono pierwszą bibliotekę. Obecny blask uzyskała także miejscowa świątynia. Przede wszystkim jednak ks. J. Ślęzak odznaczał się szczególną pobożnością.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama