Nowy numer 49/2020 Archiwum

Łużańskie Pustki przejdź do galerii

Bitwa gorlicka, jedna z najcięższych, jakie zostały stoczone na terenie diecezji tarnowskiej, pozostawiła po sobie pogórzański cmentarz.

Wzniesienie nad Łużną ludzie od dawna nazywali Pustkami.

– W czasie wojennych bombardowań las został całkowicie zniszczony na górze, stąd Pustki – wyjaśnia ks. dr Stanisław Kuboń, łużański proboszcz i dziekan.

Cmentarz na Pustkach to ślad po największej w tym rejonie bitwie pod Gorlicami, która rozegrała się od 2 do 5 maja 1915 roku. Jeden z najcięższych bojów stoczono o rzeczone Pustki. Jak podają historycy, walka trwała 11 godzin i pochłonęła ponad 1000 ofiar.

Na cmentarzu w Łużnej spoczywa obecnie 1200 żołnierzy: Niemców, Austriaków, Węgrów, Polaków i Rosjan. Mogiły zostały wkomponowane amfiteatralnie w zbocze góry, w połączeniu z kamienną architekturą o motywach militarnych i chrześcijańskich. – Na szczycie góry usytuowano drewnianą kaplicę, która została podpalona kilkanaście lat temu – dodaje ks. Kuboń.

Wielkie zasługi dla odnowy nekropolii mają Węgry i Austria. Dzięki nim odnowiono krzyże, umieszczono na niektórych z nich nazwiska i imiona poległych. Jest też pomysł odbudowy kaplicy. Jest już decyzja realizacji tego przedsięwzięcia. Zbliżają się bowiem obchody 100. rocznicy bitwy. – Planuje się w Łużnej wielkie uroczystości o randze międzynarodowej – mówi ks. Kuboń.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama